Chyba każdy z nas doskonale wie, że już za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się wakacjami. Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez nas momentów w ciągu całego roku. To właśnie wtedy możemy beztrosko korzystać z wolnego czasu i przepięknej, słonecznej pogody. Nie da się jednak ukryć, że samo planowanie wyjazdu wymaga od turystów dużej dozy zaangażowania i przede wszystkim cierpliwości.

Każdy z nas ma bowiem jasno sprecyzowane preferencje i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że miejsce, do którego udaje się na wakacje musi być absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne. Niemniej doceniamy sobie również prawdziwe piękno krajobrazu i bardzo chętnie wybieramy na nasze wymarzone wakacje Chorwację, a dokładniej Istrię.

Jest to bez wątpienia magiczny półwysep, który ma do zaoferowania turystom dosłownie wszystko to, co jest najlepsze. Niemniej jednak pojawia się zwykle kolejny dylemat. Turyści mogą podjąć się bowiem zorganizowania wakacji w Istrii na własną rękę, ale równie dobrze mogą oni zdecydować się na jedną z ofert all inclusive z biurem podróży. Zatem który wybór będzie dla turystów korzystniejszy? Sprawdźmy to!

Wczasy w Istrii a zorganizowanie przelotów

Pierwszym i najważniejszym krokiem jaki musimy podjąć podczas organizowania wakacji jest oczywiście kwestia związana z przelotami. Oczywiście możemy podjąć się zarezerwowania biletów na lot w dogodnym dla nas terminie, jednak nie będzie to łatwe zadanie. Z pozoru wydaje się nam, że wystarczy jedynie wejść na stronę przewoźnika i dokonać rezerwacji. W praktyce jednak, wygląda to nieco inaczej. Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na samodzielne zorganizowane przelotów, to musimy wziąć pod uwagę to, żeby:

  • zdecydować się na rezerwację biletów możliwie jak najszybciej- przewoźnicy zmieniają swoje ceny każdego dnia. Ceny biletów lotniczych w obie strony jednego dnia mogą wahać się na poziomie około 300 złotych, zaś w tym samym dniu za tydzień będzie to już 600 złotych. Ze względu na niezwykłą popularność tej trasy, loty są organizowane z dużą częstotliwością jednak zawsze może zdarzyć się tak, że na lot w dogodnym terminie nie ma już wolnych miejsc. Wobec tego postarajmy się o to, by zarezerwować bilety na samolot z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.
  • poszukujmy przelotów ze znanymi przewoźnikami jak np. Ryanair czy WizzAir, zwykle to oni oferują najtańsze, możliwe bilety

W przypadku kiedy zdecydujemy się na ofertę all inclusive z biurem podróży, wówczas nie musimy martwić się rezerwacją biletów. Co więcej biura podróży mogą nawet zorganizować lot czarterowy, dla większej grupy podróżnych, w terminie, który najbardziej im odpowiada. Jest to więc opcja o wiele wygodniejsza, a wszystko zawiera się w jednej cenie, którą opłacamy na początku.

Hotele w Istrii- jak i kiedy zarezerwować nocleg?

Jeśli już zarezerwowaliśmy sobie przeloty, to kolejnym etapem jest oczywiście zarezerwowanie sobie dogodnego noclegu. Z tym podróżni również mogą mieć nie małe problemy, jeśli zdecydują się na samodzielną organizację. Będzie to wynikało chociażby z faktu, że najlepsze i najtańsze oferty noclegowe znikają w jednej chwili. Wobec tego jeśli marzymy o samodzielnym zorganizowaniu wczasów w Istrii w najlepszym hotelu, wówczas trzeba zainteresować się tym tematem najlepiej już na miesiąc wcześniej. Co więcej, trzeba szukać sobie idealnego hotelu w Istrii na zaufanych stronach, by nie dać się zwieść ofertom, które nie do końca porażają nas swoją uczciwością i standardem.

W przypadku oferty all inclusive z biura podróży ponownie nie musimy się niczym martwić. Wystarczy jedynie powiedzieć agentom z biura podróży, jaki dokładnie typ noclegu nas interesuje i na jaki standard liczymy, wówczas będą oni mogli dopasować hotel w Istrii w taki sposób, by odpowiadał on naszym wymaganiom i potrzebom. Warto również wziąć pod uwagę ceny hoteli w Istrii. Decydując się na samodzielną organizację wyjazdu, musimy liczyć się z wydatkiem około 300-600 złotych za jedną noc, dla jednej osoby. Biura podróży często współpracują z kompleksami hotelowymi, dlatego też ich goście mogą korzystać z niezwykle promocyjnych ofert.

Wakacje w Istrii- jak przedstawiają się ceny w restauracji i produktów spożywczych?

Nie da się ukryć, że nikt z nas będąc na swoim wymarzonym urlopie w Istrii nie chce spędzać czasu z przysłowiowym, pustym brzuchem. Wobec tego niezwykle ważne staje się rozeznanie w tym, jak wyglądają ceny w restauracji i ceny podstawowych produktów spożywczych, bez których z całą pewnością nie będziemy się mogli obejść. Wówczas warto wiedzieć, że ceny w marketach w Istrii stoją na następującym poziomie:

  • pomidory kosztują około 17 kun za kilogram
  • chleb to z kolei wydatek około 2 kun
  • mleko to z kolei niecała 1 kuna
  • ziemniaki kosztują około 20 kun za 5 kilogramów
  • banany to z kolei wydatek około 12 kun za kilogram
  • woda mineralna to koszt 0,50 kun za 300 mililitrów
  • wino średniej klasy to z kolei wydatek około 8-10 kun za butelkę

W momencie kiedy zdecydujemy się na obiad w dobrej restauracji musimy liczyć się z wydatkiem około 50-70 kun. Co więcej kawa w przydrożnej kawiarence to około 2-5 kun w zależności od jej rodzaju.

Kiedy decydujemy się na samodzielne planowanie wakacji, musimy liczyć się z zapewnieniem sobie wyżywienia, jednak dokładnie tak samo jest w przypadku ofert all inclusive z biurem podróży. W tym kontekście nie da się więc wskazać wyraźnej różnicy.

Urlop w Istrii i organizacja czasu podróżnych

Decydując się na samodzielne zorganizowanie sobie wakacji w Istrii musimy liczyć się z tym, że będzie niosło to za sobą również konieczność zapewnienia sobie odpowiednich atrakcji. Nikt z nas przecież nie chce całymi dniami wylegiwać się na plaży i tym samym ominąć najważniejsze zabytki czy miejsca w Istrii, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Okazuje się, że samodzielna organizacja wakacji to obowiązek przygotowania sobie listy najważniejszych zabytków i najważniejszych miejsc, do których możemy się udać. Warto również sprawdzić sposoby, w jakie możemy się do nich dostać oraz bilety wstępu. W przypadku kiedy decydujemy się na ofertę all inclusive z biurem podróży, nasz czas będzie zorganizowany i zaplanowany co do minuty więc nie będziemy musieli się tym więcej martwić.

Wczasy w Istrii i organizacja transportu

Nie da się ukryć, że Istria to wiele pięknych i ciekawych miejsc, które jednak nie znajdują się skupione w jednym punkcie. Wobec tego potrzebny będzie nam odpowiedni środek transportu. W przypadku kiedy organizujemy wakacje samodzielnie, musimy zadbać o to, by znaleźć odpowiednią wypożyczalnię samochodów lub dokładnie zapoznać się z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej. Może to być dość trudne zadanie, w przypadku gdy nie znamy linii autobusowych oraz ich tras. Z kolei oferta all inclusive z biurem podróży gwarantuje nam świetnie zorganizowany transport, który będzie dowoził nas z punktu A do punktu B i co najważniejsze nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Wówczas możemy zwiedzić cały półwysep, przy pomocy busa lub autobusu, który podstawiany jest pod hotel w ramach oferty all inclusive. Jest to z pewnością o wiele wygodniejsze rozwiązanie.

Wakacje w Istrii- samodzielne czy z biurem podróży?

Samodzielna organizacja wakacji w Istrii z pewnością jest wielkim wyzwaniem, jednak nie jest ona niemożliwa. Turyści jednak będą musieli wykazać się dobrymi zdolnościami organizacyjnymi, a także umiejętnością adaptacji do nowych warunków. Z pewnością samodzielnie przygotowany wyjazd zapewni nam także ogromną satysfakcję. Z kolei oferta all inclusive z biurem podróży jest idealną opcją dla tych turystów, którzy po prostu nie chcą zaprzątać sobie głowy dodatkowymi kosztami i aspektami związanymi z organizacją. Takie wakacje, w systemie all inclusive są z pewnością opcją o wiele wygodniejszą, a często może także się okazać, że bardziej ekonomiczną. Jeśli więc cenimy sobie komfort, wygodę i beztroskę, to all inclusive jest ofertą idealnie dopasowaną do naszych potrzeb oraz naszych indywidualnych wymagań. Warto więc dobrze się nad tym zastanowić.

materiał zewnętrzny