Złoty wiek ma swoje liczne plusy – nie musisz już czekać z utęsknieniem na urlop czy martwić się, kto zostanie z dziećmi jeśli zaplanujecie romantyczny weekend we dwoje. Z drugiej strony są i ograniczenia – stan zdrowia nie zawsze pozwala na uprawianie wszystkich aktywności. Może się więc okazać, że narty czy długie piesze wędrówki będą już dla organizmu zbyt dużym obciążeniem. Czy pomimo tego warto pojechać zimą do Zakopanego? Zdecydowanie tak! Stolica Podhala oferuje liczne atrakcje dostosowane do możliwości każdej grupy wiekowej – skorzystaj z nich i ciesz się wypoczynkiem w pięknych okolicach.

Góralski folklor w zasięgu ręki – kuligi i biesiady

Od młodości marzył ci się kulig na wzór Oleńki i Kmicica? Czas wreszcie spełnić te marzenia – a kuligi w Zakopanem to dodatkowo możliwość obcowania z lokalnym folklorem. Całość zaczyna się od powitania gości – górale prowadzą uczestników do sań, pomagają okryć się kocami i zaopatrują w poczęstunek, który dodatkowo umili drogę.

Możesz wybrać się na przejażdżkę za dnia lub wieczorem. Jeśli chodzi o dzienny kulig Dolina Chochołowska nie ma sobie równych. Przepiękna sceneria zachwyca zarówno pokryta krokusami, jak i śniegiem. Przyprószone rozległe hale, majestatyczne góry i wyłaniające się tu i ówdzie drewniane chatki – wszystko to możesz podziwiać w pełnym pędzie, w towarzystwie woźniców, którzy zwrócą uwagę na ciekawostki – pokażą, gdzie znajduje się który szczyt i którędy biegnie droga do okolicznych miejscowości.

Nocny kulig w Zakopanem dostarczy zupełnie innych wrażeń – odbijające się od grubej pokrywy śnieżnej światło pochodni stanowi doskonałe tło dla opowieści snutych przez górali. Trochę powspominają dawne czasy, trochę pobajają nie gorzej od Sabały.

Wspaniałym zakończeniem kuligu jest góralska biesiada. Tradycyjne, smaczne i pożywne jedzenie, góralska muzyka, śpiew, tańce i zabawy – trudno o lepsze zakończenie dnia. Pamiętaj, aby na kulig ciepło się ubrać – zarówno przejażdżka jak i biesiada odbywają się pod gołym niebem, dlatego nie może zabraknąć czapek, szalika, rękawiczek i porządnej kurtki.

Atrakcje dla ciała i dla ducha

Zakopane to miejsce, w którym możesz o siebie zadbać. W leczeniu wielu dolegliwości pomoże wizyta w termach, po których poczujesz się wygrzany i zrelaksowany. Gorąca woda łagodzi dolegliwości bólowe a liczne ławki do masażu czy bicze wodne pomogą odciążyć kręgosłup i rozluźnić mięśnie.

Po kąpielach warto wybrać się do jednej z lokalnych restauracji, serwujących tradycyjne dania – wielu podróżników uważa, że kluczem do poznania jakiegoś regionu jest właśnie jego kuchnia.

Jeśli interesują cię zagadnienia historyczne, Zakopane ma pod tym względem szczególnie wiele do zaoferowania. Liczne muzea, skanseny i izby pamięci przybliżają życie lokalnych mieszkańców – od zwykłych ludzi po wielkie sławy, które ukochały sobie Zakopane zwłaszcza w okresie międzywojennym. Dla koneserów są również dostępne galerie sztuki, prezentujące unikatowe dzieła lokalnych artystów.