Znak - Szlak pieszy niebieski

Kod szlaku: KP-4161-n

Ciechocinek – Otłoczyn (Wiślany, szlak pieszy, niebieski)

Ciechocinek - Słońsk Dolny - Otłoczyn

0.00 (0%) - 0 głosy Ciechocinek – Otłoczyn (Wiślany, szlak pieszy, niebieski) ">

8 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst udostępniony przez Włodzimierza Bykowskiego – malarza, fotografa, autora przewodników po regionie.

Mały, w dużej części uciążliwy do przebycia, pieszy szlak turystyczny, którego trasa biegnie w przeważającej części szczytem zarośniętego gęstą trawą wału przeciwpowodziowego w okolicach rezerwatu „Ciechocinek”. Trasa monotonna, jedynie widoki na Wisłę umilają drogę.

ODCINEK: Ciechocinek – Wołuszewo (7,8 km)

Ciechocinek posiada wiele atrakcji turystycznych ze względu na swoją wyjątkową historię, położenie i mikroklimat. Ponieważ w czasie rozbiorów tak bogate w sól miasta jak Wieliczka i Bochnia znalazły się pod panowaniem austriackim, ciechocinskie źródła solankowe zwróciły uwagę Stanisława Staszica. Był on wówczas prawą ręką ministra skarbu Królestwa Polskiego. Wtedy narodził się projekt wydobycia soli ze źródeł solankowych. Dzięki jego decyzji Ciechocinek posiada tężnie solankowe, które w otoczeniu parku zdrojowego działają do dziś.

Przy parkowej fontannie, w miejscu gdzie spotykamy jeszcze znaki początkowe zielonego szlaku Krystynki, w pobliżu punktu informacji turystycznej Ciechocinka rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny. Parkowymi alejkami, a następnie ul. Traugutta docieramy do wału, przed którym skręcamy w lewo na polną drogę. Po kilkuset metrach wcinamy się pod kątem, w prowadzącą również wzdłuż przeciwpowodziowego zabezpieczenia, asfaltową szosę. Na skraju wioski Słońsk, gdy droga nieznacznie zakręca, odbijamy na drogę prowadząca ku grani przeciwpowodziowego wału. Z trudem przedzieramy się przez gąszcz wysokich traw, które zarosły ścieżkę. Jazda staje się męcząca. Powoli zbliżamy się do Wisły – to najciekawszy fragment szlaku. Kiedy zjeżdżamy z wału poruszamy się drogą wyłożoną betonowymi płytami. Szlak kończy się na skrzyżowaniu z szosą, którą biegnie czerwony szlak do Torunia.

Opis z przewodnika: Włodzimierz Bykowski „Okolice Torunia i Bydgoszczy”, 2006

UWAGA: Oznakowanie szlaku nieodnawiane od kilkunastu lat. 

Trasy w okolicy

Trasa Ciechocinek – Otłoczyn - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Ciechocinek – Otłoczyn - ile km?

Długość trasy wynosi 8 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Ciechocinek – Otłoczyn ?

Na pokonanie tej trasy o długości 8 km należy przeznaczyć do 2 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Ciechocinek – Otłoczyn ?

Trasa Ciechocinek – Otłoczyn prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Ciechocinek i Otłoczyn. Regiony: Aleksandrowski (powiat) i Kujawy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 7 listopada 2022