Znak - Szlak pieszy żółty

Podole – Służewo (Kujawski, szlak pieszy, żółty)

Podole - Ciechocinek - Wołuszewo - Aleksandrów Kujawski - Służewo

3.00 (65%) - 2 głosy

25 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst udostępniony przez Włodzimierza Bykowskiego – malarza, fotografa, autora przewodników po regionie.

Interesujący pieszy szlak, którego trasa prowadzi lasami w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego i nadbrzeżnymi terenami Wisły koło Ciechocinka. Pod względem technicznym trasa jest zróżnicowana; nawierzchnie często się zmieniają, a w pobliżu największej polskiej rzeki drogę zarastają miejscami chaszcze. Stare nieczytelne znaki utrudniają poruszanie.

ODCINEK: Służewo – Aleksandrów Kujawski (10,0 km)

Szlak rozpoczyna się przy parku w Służewie, z którego wyjeżdżamy asfaltem. Po niespełna trzech km skręcamy w prawo Służewo na polną drogę pomiędzy luźną zabudową. Wjeżdżamy na szutrówkę i docieramy do lasu. Nawierzchnia ponownie się zmienia, strzałki skrętu szlaku malowane są w mało widoczny sposób, są stare, łatwo zbłądzić. Przecinamy inne drogi, nieco kluczymy, po raz kolejny wjeżdżamy na rolnicze tereny. Wreszcie zanurzamy się w ciekawy, urozmaicony bór. Przy leśnym trakcie, prowadzącym wzdłuż strumienia, pojawiają się tablice informacyjne – to ścieżka dydaktyczna. Na polanie skręcamy w prawo na malowniczą drogę w pagórkowatym terenie. Gdy patrzymy na las, czujemy jego tętno, życiodajną siłę. Wyjeżdżamy na ulicę – jesteśmy już na rubieżach Aleksandrowa Kujawskiego, w którym docieramy do budynku dworca kolejowego.

ODCINEK: Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek (7,5 km)

Od zabytkowej i zdewastowanej stacji kolejowej w Aleksandrowie Kujawskim skręcamy w prawo, a po chwili w drugą stronę w ul. Wspólną. Wyjeżdżamy z miejscowości, jadąc cały czas na wprost; w oddali widzimy drugi brzeg Wisły. Na polnym skrzyżowaniu przecinamy czarny szlak Solny i po chwili wjeżdżamy w las, w którym odbijamy trochę w prawo. Za lasem przecinamy kanał i uszlachetnioną drogą jedziemy na wprost. Szlak oznakowany jest niekonsekwentnie, myląco. Kilkaset metrów dalej skręcamy w prawo na piaszczystą drogę, „wcinamy się” w szutrówkę. Jedziemy uważnie szukając znaków, klucząc różnymi drogami – to już peryferie Ciechocinka. Asfaltową ulicą docieramy do centrum uzdrowiskowej miejscowości i przy głównym deptaku spotykamy czerwony szlak do Torunia.

ODCINEK: Ciechocinek – Podole (6,5 km)

Razem z czerwonym szlakiem do Nieszawy jedziemy ul. Tadeusza Kościuszki. Mijamy budynki licznych sanatoriów i kościoła. Kierując się cały czas na wprost, wjeżdżamy na parkowe alejki. Cały czas strzałki szlaku są mylące, mało widoczne. Powoli wyjeżdżamy z uzdrowiskowego miasteczka, skręcamy w prawo, później w lewo na drogę do wału przeciwpowodziowego, który przecinamy skosem. Jesteśmy przy Wiśle; okolica jest malownicza, może nawet idylliczna. Teraz czeka nas najcięższy odcinek. Zarastającymi ścieżkami poruszamy się wzdłuż linii wału. Pokonujemy niewielkie chaszcze i wyboje. Kiedy docieramy do szosy z Ciechocinka do Nieszawy, przecinamy ją i bezdrożem, a następnie wałem docieramy do polnej krzyżówki szlaków; jesteśmy w Podolu, tu musimy zmienić szlak.

 

Opis z przewodnika: Włodzimierz Bykowski „Okolice Torunia i Bydgoszczy”, 2006

Trasy w okolicy

Trasa Podole – Służewo - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Podole – Służewo - ile km?

Długość trasy wynosi 25 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Podole – Służewo ?

Na pokonanie tej trasy o długości 25 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Podole – Służewo ?

Trasa Podole – Służewo prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Podole, Służewo, i Wołuszewo. Regiony: Aleksandrowski (powiat) i Kujawy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021