Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Tekst udostępniony przez Włodzimierza Bykowskiego – malarza, fotografa, autora przewodników po regionie.
Interesujący pieszy szlak, którego trasa prowadzi lasami w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego i nadbrzeżnymi terenami Wisły koło Ciechocinka. Pod względem technicznym trasa jest zróżnicowana; nawierzchnie często się zmieniają, a w pobliżu największej polskiej rzeki drogę zarastają miejscami chaszcze. Stare nieczytelne znaki utrudniają poruszanie.
ODCINEK: Służewo – Aleksandrów Kujawski (10,0 km)
Szlak rozpoczyna się przy parku w Służewie, z którego wyjeżdżamy asfaltem. Po niespełna trzech km skręcamy w prawo Służewo na polną drogę pomiędzy luźną zabudową. Wjeżdżamy na szutrówkę i docieramy do lasu. Nawierzchnia ponownie się zmienia, strzałki skrętu szlaku malowane są w mało widoczny sposób, są stare, łatwo zbłądzić. Przecinamy inne drogi, nieco kluczymy, po raz kolejny wjeżdżamy na rolnicze tereny. Wreszcie zanurzamy się w ciekawy, urozmaicony bór. Przy leśnym trakcie, prowadzącym wzdłuż strumienia, pojawiają się tablice informacyjne – to ścieżka dydaktyczna. Na polanie skręcamy w prawo na malowniczą drogę w pagórkowatym terenie. Gdy patrzymy na las, czujemy jego tętno, życiodajną siłę. Wyjeżdżamy na ulicę – jesteśmy już na rubieżach Aleksandrowa Kujawskiego, w którym docieramy do budynku dworca kolejowego.
ODCINEK: Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek (7,5 km)
Od zabytkowej i zdewastowanej stacji kolejowej w Aleksandrowie Kujawskim skręcamy w prawo, a po chwili w drugą stronę w ul. Wspólną. Wyjeżdżamy z miejscowości, jadąc cały czas na wprost; w oddali widzimy drugi brzeg Wisły. Na polnym skrzyżowaniu przecinamy czarny szlak Solny i po chwili wjeżdżamy w las, w którym odbijamy trochę w prawo. Za lasem przecinamy kanał i uszlachetnioną drogą jedziemy na wprost. Szlak oznakowany jest niekonsekwentnie, myląco. Kilkaset metrów dalej skręcamy w prawo na piaszczystą drogę, „wcinamy się” w szutrówkę. Jedziemy uważnie szukając znaków, klucząc różnymi drogami – to już peryferie Ciechocinka. Asfaltową ulicą docieramy do centrum uzdrowiskowej miejscowości i przy głównym deptaku spotykamy czerwony szlak do Torunia.
ODCINEK: Ciechocinek – Podole (6,5 km)
Razem z czerwonym szlakiem do Nieszawy jedziemy ul. Tadeusza Kościuszki. Mijamy budynki licznych sanatoriów i kościoła. Kierując się cały czas na wprost, wjeżdżamy na parkowe alejki. Cały czas strzałki szlaku są mylące, mało widoczne. Powoli wyjeżdżamy z uzdrowiskowego miasteczka, skręcamy w prawo, później w lewo na drogę do wału przeciwpowodziowego, który przecinamy skosem. Jesteśmy przy Wiśle; okolica jest malownicza, może nawet idylliczna. Teraz czeka nas najcięższy odcinek. Zarastającymi ścieżkami poruszamy się wzdłuż linii wału. Pokonujemy niewielkie chaszcze i wyboje. Kiedy docieramy do szosy z Ciechocinka do Nieszawy, przecinamy ją i bezdrożem, a następnie wałem docieramy do polnej krzyżówki szlaków; jesteśmy w Podolu, tu musimy zmienić szlak.
Opis z przewodnika: Włodzimierz Bykowski „Okolice Torunia i Bydgoszczy”, 2006
Trasy w okolicy
Trasa Podole – Służewo - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Podole – Służewo - ile km?
Długość trasy wynosi 25 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Podole – Służewo ?
Na pokonanie tej trasy o długości 25 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Podole – Służewo ?
Trasa Podole – Służewo prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Podole, Służewo, i Wołuszewo. Regiony: Aleksandrowski (powiat) i Kujawy. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021
Uaktualnienie na październik 2017
Szlak zaczyna/kończy się teraz przy ruinach zamku w Raciążku. stamtąd trochę w tajemniczy sposób należy zejść/zjechać na wschód do miejscowości Podole. Tam przeciąć drogę Ciechocinek-Nieszawa i najlepiej wałem przeciwpowodziowym wzdłuż Wisły dostać się do Ciechocinka.
Druga nowość to zmodyfikowana przeprawa przez autostradę A1, którą przecinamy bardziej na północ niż dotychczas drogę krajową. Przy czym oznakowanie szlaku na tym odcinku zostało odnowione i w przeciwieństwie do całej reszty szlaku nie ma problemu z odnajdywaniem drogi.
Od przedmieścia Aleksandrowa aż do Starego Rożna oznakowanie szlaku praktycznie nie istnieje. Pozostały tam jedynie pojedyncze oznakowania więc bez dobrej mapy lub gpsa łatwo się zgubić.
Drugi koniec szlaku znajduje się w Służewie, pewnie w tamtejszym parku, przy czym zabrakło mi czasu na znalezienie tego miejsca.