Szlak rowerowy czerwony

Toruń – Włocławek (szlak rowerowy, czerwony)

Toruń - Brzoza - Otłoczyn - Ciechocinek - Raciążek - Nieszawa - Włocławek

3.27 (65%) - 66 głosy

63 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Kujawsko – Pomorskiej Organizacji Turystycznej

Wisła – królowa polskich rzek. Rowerowa wyprawa w górę jej biegu dostarcza niezapomnianych wspomnień. Prezentowany szlak jest dość wymagający. Jego 63 kilometry wiodą trasą o zróżnicowanej nawierzchni i wysokości. Jednak trud wynagradza uroczymi widokami nadwiślańskich terenów oraz kilkoma ciekawostkami krajoznawczymi po drodze.

Przedmieścia Torunia

Trasę rozpoczynamy przy placu Rapackiego w Toruniu. Ulicą Jana Pawła II dojeżdżamy do mostu i przekraczamy Wisłę. Za nim skręcamy w prawo na wał przeciwpowodziowy i robimy pętle wokół zamku Dybów – mało znanego toruńskiego zabytku średniowiecza. Kolejne kilometry szlaku prowadzą nas ulicą Dybowska, krótkim odcinkiem Kujawskiej obok dworca PKP Toruń Główny i dalej Dybowską do Rudeckiej. Na rozjeździe skręcamy w prawo w drogę leśną i jedziemy szutrem wzdłuż torów kolejowych. Ulicą Rypińską dojeżdżamy do jeziora Nagus, za którym skręcamy w prawo. Na następnym skrzyżowaniu ponownie w prawo, a po ok. 300 metrach w prawo. Jedziemy przez tereny przemysłowe. Na końcu drogi szlak skręca w lewo w ulicę Włocławską. Z niej zjeżdżamy w prawo w drogę leśną i docieramy do ul. Solankowej, którą ponownie dojeżdzamy do Włocławskiej. Szlak kieruje nas zjazdem do przepustu pod autostradą.

Nadwiślańskie krajobrazy

Trasa zmienia charakter. Opuszczamy tereny podmiejskie, pojawiają za zabudowania wiejskie – toruńska Brzoza. Warto zobaczyć tu olęderskie chaty w połowy XIX w.. Podążamy równolegle do skarpy doliny Wisły i położonej na jej brzegu szosy. Zmieniamy nawierzchnie: szutry, bruki, niekiedy asfalt. Przed leśniczówka Karczemka czeka nas najtrudniejszy fragment szlaku. Za Otłoczynem wjeżdżamy na asfalt, który prowadzi nas do Ciechocinka – uzdrowiska solankowego ze słynnymi tężniami.. Do miasta wjeżdżamy ulicą Wołuszewską. Skręcamy w ul Kościuszki i przekraczamy tory. Skręcamy kolejno w ulice: w lewo w Traugutta, w prawo w Piłsudskiego, w lewo w Mickiewicza, w prawo w Wojska Polskiego, po ok. kilometrze w prawo w Linowską, która przechodzi w Aleję 500-lecia. Po drodze mijamy najważniejsze atrakcje Ciechocinka, kolejno: tężenie, Park Tężniowy, zegar kwiatowy, fontannę „Grzybek”, Park Zdrojowy, dworek prezydencki oraz drewnianą cerkiew. Miasto opuszczamy kierując się na południe Po podjeździe skręcamy w lewo do wsi Raciążek. Zatrzymując się we wsi warto zwiedzić renesansowy kościół z przełomu XVI i XVII w., oraz ruinę pałacu biskupów kujawskich. Jak głosi legenda jeden z ornatów w przykościelnych muzeum został wykonany przez królową Jadwigę. Po około kilometrze zjeżdżamy i kierujemy się dalej u podnóża skarpy. W Siarzewie skręcamy w prawo w asfaltową drogę do Nieszawy. Do tego nadwiślańskiego miasta wjeżdżamy ulicą Ciechocińską, Dalej kierujemy się Mickiewicza do placu Kazimierza Jagiellończyka – rynku. Z niego szlak prowadzi ulicami 3 Maja i Narutowicza. Zjeżdżamy z asfaltu. Czeka nas zjazd do podnóża skarpy. Jedziemy w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły. We wsi Wólne dojeżdżamy do drogi asfaltowej i podjeżdżamy. Szlak kieruje nas przez Włoszczycę, gdzie skręcamy w lewo w drogę żużlową. Zjazdem docieramy do Gąbinka. Po ok. kilometrze rozpoczynają się przemysłowe zabudowania Włocławka. Dojeżdżamy do krajowej drogi nr 1. Kierujemy się pod wiaduktem i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową Szlak kończy bieg w okolicach ulicy Mechaników, gdzie znajduje się stacja kolejowa Włocławek Zazamcze.

 

http://www.pttk.torun.pl/SR-TW-1.htm

 

 

Znakowany turystyczny szlak rowerowy w kolorze czerwonym, z przebiegiem j/w został wyznaczony w terenie przez działaczy społecznych z Odziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, który jest administratorem szlaku i posiada pełne prawa autorskie związane ze szlakiem (przebieg trasy, kilometraż, kod szlaku, symbolika, nazwa i opis krajoznawczy)

Trasy w okolicy

Trasa Toruń – Włocławek - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Toruń – Włocławek - ile km?

Długość trasy wynosi 63 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Toruń – Włocławek ?

Na pokonanie tej trasy o długości 63 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Toruń – Włocławek ?

Trasa Toruń – Włocławek prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: czerwony i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Ciechocinek, Nieszawa, Toruń, i Włocławek. Regiony: Aleksandrowski (powiat), Kujawy, Toruński (powiat), i Włocławski (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021