Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Naszą wędrówkę proponujemy rozpocząć na przystanku PKS w Janowcu Wielkopolskim (0,0 km). Skręcamy w lewo i idziemy ulicą Gnieźnieńską. Po prawej stronie mijamy budynek Urzędu Miejskiego, za którym skręcamy ponownie w lewo, w ulicę 22 Stycznia (z prawej strony mijamy budynek poczty, przed którym stoi obelisk Powstańców Wielkopolskich).
Ulicą 22 Stycznia dochodzimy do rynku (z lewej strony mijamy kościół pw. św. Mikołaja i Pomnik Walki i Męczeństwa), gdzie skręcamy w prawo w ul. Parkową, a następnie, tuż przed szkołą, skręcamy w lewo i wchodzimy do parku. Docieramy do rzeki Wełna, przechodzimy przez mostek i dochodzimy do ulicy Łąkowej. Przy pierwszych zabudowaniach kierujemy się w prawo (1,0 km).
Idziemy równolegle do rzeki (z lewej strony mijając zabudowania ul. M. Konopnickiej). Wchodzimy w obszar pól i łąk (znakowanie jest o wiele rzadsze od wymaganego). Po pewnym czasie docieramy do asfaltowej drogi Janowiec Wlkp. – Żnin. Przy przystanku Zrazim II (3,7 km) skręcamy w lewo i asfaltem kierujemy się w stronę Żernik (po przejściu ok. 500 m z lewej strony mijamy miejsce pamięci narodowej – obelisk informuje o miejscu zamordowania przez Niemców Jana Szulca).
Idąc dalej drogą asfaltową (możemy podziwiać malowniczy widok na pradolinę Wełny) dochodzimy do przystanku PKS w Zrazimiu (4,8 km; w tym miejscu zaczyna się szlak im. Hipolita Cegielskiego, który biegnie do Trzemeszna). Po lewej stronie mijamy nieczynny, niszczejący, neogotycki kościół ewangelicki.
Dalej idziemy prosto. Dochodzimy do rynku w Żernikach (5,6 km). Stąd kierujemy się w prawo w stronę kościoła pw. Narodzenia NMP, za którym skręcamy w lewo i przechodzimy prosto ok. 200 m, by tuż przed wejściem na drogę asfaltową prowadzącą do Tonowa skręcić w prawo na drogę schodzącą w dolinę Wełny. Idziemy płytkim jarem, a po chwili skręcamy w lewo i idziemy u podnóża zbocza doliny (z uwagi na teren utrudniający znakowanie należy kierować się na mały budynek stojący przy jazie na Wełnie; 7,3 km).
Jazem przekraczamy rzekę i docieramy do drogi asfaltowej Janowiec Wlkp. – Rogowo. Tutaj kierujemy się w lewo i docieramy do początku wsi Skórki (roztacza się tu piękny widok na Jezioro Tonowskie). Przechodzimy drogą asfaltową przez całą wieś Skórki. W centrum wsi, 200 m w lewo, widzimy drewniany kościół wzniesiony nad Jeziorem Tonowskim.
Idąc dalej docieramy do wsi Szkółki. Tutaj asfalt ostro skręca w lewo (12,4 km), my zaś idziemy prosto polną drogą. Dochodzimy do lasu i na jego skraju skręcamy w lewo.
Po chwili docieramy do Jeziora Rogowskiego (14,3 km). W tym miejscu kierujemy się w prawo i wędrujemy wzdłuż brzegu jeziora. Po przejściu ok. 700 m osiągamy uczęszczaną drogę leśną, gdzie skręcamy w lewo i drogą tą docieramy do skrzyżowania. Następnie kierujemy się w prawo i oddalamy od jeziora. Dochodzimy do drogi asfaltowej Janowiec Wlkp. – Rogowo (w ten sposób dotarliśmy do Rzymu; znajduje się tutaj węzeł szlaków– zielony biegnie dalej przez Mielno do Gniezna i czerwony ze Żnina do Recza; 15,2 km).
Obiekty warte uwagi podczas wędrówki:
- kościół pw. św. Mikołaja z XIX w. oraz pomnik Walki i Męczeństwa w Janowcu Wlkp.,
- kościół pw. Narodzenia NMP z XV w. w Żernikach,
- kościół pw. św. Katarzyny z XIX w. w Skórkach.
Trasy w okolicy
Trasa Janowiec Wielkopolski – Rzym - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Janowiec Wielkopolski – Rzym - ile km?
Długość trasy wynosi 15.2 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Janowiec Wielkopolski – Rzym ?
Na pokonanie tej trasy o długości 15.2 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Janowiec Wielkopolski – Rzym ?
Trasa Janowiec Wielkopolski – Rzym prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Janowiec Wielkopolski i Rzym. Regiony: Pałuki i Żniński (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2021