Znak - Szlak pieszy żółty

Kruszwica – Krusza Podlotowa (szlak pieszy, zółty)

Kruszwica - Kobylniki - Markowice - Krusza Podlotowa

0.00 (0%) - 0 głosy

29 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst udostępniony przez Włodzimierza Bykowskiego – malarza, fotografa, autora przewodników po regionie.

Typowy kujawski szlak, którego trasa wiedzie głównie rolniczymi płaskimi terenami. W Markowicach możemy zobaczyć wspaniałe Sanktuarium Maryjne. Technicznie szlak jest prosty i jedynie w okolicach lasów oraz wsi Górki może zaskoczyć nas pokrzywami; znaki są stare i nieczytelne.

ODCINEK: Kruszwica – Markowice (13,8 km)

Żółty szlak bierze początek przy węźle turystycznym w Kruszwicy obok siedziby PTTK przy Mysiej Wieży. Przejeżdżamy przez Rynek do budynku nieczynnego już dworca kolejowego, a następnie razem z czarnym szlakiem Goplan wydostajemy się z miasta. Zaraz za znakiem oznaczającym koniec terenu zabudowanego, skręcamy w asfaltową drogę, którą docieramy do zadbanego paku krajobrazowego w Kobylnikach i eklektycznego pałacu rodziny von Wilamowitz−Moellendorff. Stamtąd w kierunku północnym przejeżdżamy przez wieś, na końcu której zakręcamy w prawo asfaltem, a następnie w drugą stronę na polną drogę. Docieramy do skraju sosnowego lasu; jedziemy polną aleją, przecinamy szeroki wiejski trakt i zahaczamy o mieszany liściasty las, spotykając ponownie czarny szlak. Chwilę jedziemy utwardzoną drogą, po czym skręcamy w stronę lasku i łąk. Pod lasem oba szlaki skręcają na północ, przecinamy łąkę. Dalej jedziemy skrajem lasu; czarny szlak odchodzi w lewo, z pełnym poświęceniem przedzieramy się przez zarośnięte pokrzywami dróżki, mijamy pastwiska, na których spokojnie przeżuwają pokarm mleczne krowy, gdzie wypasają się konie. Zahaczamy o mały zagajnik i wyjeżdżamy na utwardzoną drogę; znaki szlaku są zniszczone, nieodnowione; wykonujemy serię naprzemiennych skrętów. Wreszcie w Janowicach przecinamy szosę do Inowrocławia. Przejeżdżamy przez wioskę Żerniki i polną żużlową drogą w otoczeniu drzew jedziemy w stronę Markowic, gdzie znajduje się zespół poklasztorny (dziś siedziba misjonarzy oblatów Marii Niepokalanej) i barokowy kościół, którego wieżę widzieliśmy już od pewnego czasu.

ODCINEK: Markowice – Krusza Podlotowa (14,6 km)

Od budynku barokowego kościoła w Markowicach jedziemy w prawo asfaltową wąską drogą do Wymysłowic, w których z szosy zjeżdżamy w polną drogę prosto. Na skraju lasu szlak prowadzi głównym traktem, by po chwili skręcić w prawo w leśną zarośniętą trawami drogę; od tego momentu szlak kluczy leśnymi dróżkami w mrocznym, liściastym lesie; mijamy śródleśny cmentarz rodziny von Wilamowitz−Moellendorff, założony w 1864 r. Skrajem już sosnowego boru wydostajemy się na asfaltową szosę, którą kilkaset metrów podążamy na północny zachód; skręcamy na zarośniętą polną drogę; powoli chaszcze stają się coraz gęstsze, droga zakręca w lewo, przedzieramy się dalej. Przed wsią Górki droga staje się zwyczajna; wpadamy na szosę; szybko przejeżdżamy przez wieś, za którą szlak ponownie zjeżdża na polny trakt. Jazda jest miła, przyjemna. Do wioski Ludzisko zbliżamy się aleją owocowych drzewek. Za miejscowością, po wykonaniu lekkiego szosowego zjazdu i podjazdu zbaczamy na polną drogę wiodą cą do Kruszy Podlotowej, gdzie przy przystanku autobusowym szlak się kończy.

Opis z przewodnika Włodzimierz Bykowski „Okolice Torunia i Bydgoszczy”, 2006

Trasy w okolicy

Trasa Kruszwica – Krusza Podlotowa - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Kruszwica – Krusza Podlotowa - ile km?

Długość trasy wynosi 29 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Kruszwica – Krusza Podlotowa ?

Na pokonanie tej trasy o długości 29 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Kruszwica – Krusza Podlotowa ?

Trasa Kruszwica – Krusza Podlotowa prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Krusza Podlotowa i Kruszwica. Regiony: Inowrocławski (powiat), Kujawy, i Nadgoplański Park Tysiąclecia. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021