Znak - Szlak pieszy czerwony

Mogilno – Kruszwica (dziedzictwa kulturowego św. Wojciecha, szlak czerwony, pieszy)

Mogilno - Strzelno - Kruszwica

4.00 (79%) - 3 głosy

36 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst udostępniony przez Włodzimierza Bykowskiego – malarza, fotografa, autora przewodników po regionie.

Jeden z najciekawszych pieszych szlaków turystycznych Pojezierza Gnieźnieńskiego, którego podstawową zaletą jest wyjątkowe nagromadzenie średniowiecznych zabytków związanych z początkami polskiej państwowości. W prezentowanej, wschodniej części trasy, znajdują się pomniki kultury takie jak: kolegiata w Kruszwicy, kościół św. Prokopa i kolekcja romańskich rzeźb w Strzelnie oraz poklasztorny zespół w Mogilnie. Pod względem atrakcyjności krajobrazowej szlak również należy do ciekawszych. Morenowe, pagórkowate pejzaże w wielu momentach potrafią urzec podróżnika, subtelnie zachwycić. Jedyną wadą omawianego szlaku jest okresowo duża piaszczystość polnych dróg oraz słabe (długo nieodnawiane) oznakowanie szlaku. Ponadto należy podkreślić, iż szlak ma w przeważającej części charakter rekreacyjny i tylko na krótkich odcinkach wymaga większego zaangażowania od rowerzysty.

ODCINEK: dworzec PKS w Mogilnie – Strzelno (18,0 km)

Od budynku dworca komunikacji autobusowej w Mogilnie chwilę jedziemy na północ; kilkadziesiąt metrów przed stacją kolejową skręcamy w prawo, a po przekroczeniu ul. Kościuszki wjeżdżamy w parkową alejkę. Dokoła widzimy zadbany miejski park, którym stoi pomnik księdza Piotra Wawrzyniaka, dojeżdżamy do mogileńskiego jeziora. Teraz poruszamy się brzegiem w stronę późnogotyckiego kościoła św. Jakuba, a następnie romańskiego, w znacznym stopniu zgotycyzowanego i zbarokizowanego, zespołu poklasztornego, który naprawdę warto zwiedzić. Z Mogilna wyjeżdżamy asfaltową szosą do Strzelna. Po odcinku szybkiej jazdy odbijamy w lewo na polną drogę. We wsi Olsza ponownie powracamy na okresowo ruchliwą szosę. Po przekroczeniu mostku nad rzeką Panną odbijamy na inną asfaltową drogę do Kwieciszewa (patrz wyżej) przez Goryszewo. Przy zabytkowym kwieciszewskim kościele wjeżdżamy na szosę – tu ruch samochodowy bywa naprawdę duży. Po przejechaniu nad rzeczką, jak i wykonaniu szybkich zakrętów, odbijamy na polną drogę – w lewo; jedziemy po piasku polami w stronę lasu, gdzie z ulgą po długim czasie zobaczymy wymalowany na słupie znak. W lesie szlak kluczy leśnymi duktami w otoczeniu sosen, modrzewi i rozmaitych liściastych drzew; przecinamy stary wąski asfalt – od tego momentu leśne drogi stają się atrakcyjniejsze, urzekają niepowtarzalnym charakterem. Nadal kluczymy, by wreszcie wyjechać na utwardzoną, białą drogę w Jeziorkach. Za mostkiem odbijamy w lewo i polami dojeżdżamy do punktu, w którym trafiamy na znaki niebieskiego szlaku do Przyjezierza i Wilczyna. Jesteśmy już w Strzelnie . Za przejazdem kolejowym szlaki rozchodzą się – nasz odbija w prawo.

ODCINEK: Strzelno – ruiny zamku w Kruszwicy (17,2 km)

Po rozstaniu z niebieskim szlakiem im. Szulczewskiego do Wilczyna, miejskimi ulicami, przez rynek dojeżdżamy do tak zwanego Wzgórza Klasztornego, gdzie znajdują się dwa kościoły i dawny klasztor. Ze Strzelna wyjeżdżamy szosą przez przedmieście zwane Strzelnem Klasztornym, w stronę wsi Starczewo, w której jedziemy dalej prosto gruntową drogą w otoczeniu wierzb i pól. Kluczymy, poruszając się po różnych utwardzonych traktach; przejeżdżamy przez Książ. W pobliżu Polanowic szlak zakręca w prawo na wyłożoną betonowymi płytami drogę. Rower podskakuje i cały się trzęsie. Na szczęście po chwili odbijamy w drugą stronę i przejeżdżamy przez park do centrum wsi, gdzie znajduje się XIX-wieczny kościół. Z Polanowic wydostajemy się asfaltową szosą. Po kilkuset metrach skręcamy na wyłożoną równymi betonowymi płytami alejkę polnych drzew. Trzy kilometry dalej wjeżdżamy na szosę – to już przedmieścia Kruszwicy. Spotykamy oznaczenia innych kruszwickich szlaków turystycznych. Przejeżdżamy przez rynek i docieramy do skraju jeziora Gopło, skąd podążamy do romańskiego kościoła kolegiackiego. Dalej szlak prowadzi prosto w stronę ruin gotyckiego zamku z zachowaną tak zwaną Mysią Wieżą, do której przypisano legendę o królu Popielu.

 

Opis z przewodnika Włodzimierz Bykowski „Okolice Torunia i Bydgoszczy”, 2006

Trasy w okolicy

Trasa Mogilno – Kruszwica - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Mogilno – Kruszwica - ile km?

Długość trasy wynosi 36 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Mogilno – Kruszwica ?

Na pokonanie tej trasy o długości 36 km należy przeznaczyć do 10 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Mogilno – Kruszwica ?

Trasa Mogilno – Kruszwica prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Kruszwica, Mogilno, i Strzelno. Regiony: Inowrocławski (powiat), Kujawy, Mogileński (powiat), i Nadgoplański Park Tysiąclecia. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021