Toruń – Inowrocław (szlak rowerowy, zielony)
Toruń - Mała Nieszawka - Wielka Nieszawka - Cierpice - Zajezierze (pomnik) - Gniewkowo - Lipie - Lipionka - Gąski - Parchanki - Parchanie - Słońsko - Balin - Jacewo - Inowrocław - Kościelec Kujawski - Pakość - Piechcin - Barcin
53 km
Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Szlak Toruń – Inowrocław – opis trasy
Do Puszczy
Szlak zaczyna swój bieg w centrum Torunia, na placu Rapackiego. Ulicami Torunia dociera do mostu i przekracza Wisłę. Następnie skręca w prawo o ulicę Nieszawską i dojeżdża do Małej Nieszawki. Po drodze mijamy zamek Dybów – mało znany średniowieczny zabytek Torunia. W miejscowości znajduje się dawny zbór mennonicki. Trasa prowadzi następnie do Wielkiej Nieszawki, gdzie skręca w lewo. Tutaj znajdują się kolejnepozostałości kultury Olendrów – domy, oraz cmentarz. Zaczyna się podjazd. Wśród łąk szlak dociera do Cierpic. Warto tu zwrócić uwagę na zabytkowy budynek dworca kolejowego (rok 1875). Przekraczamy linię kolejową Bydgoszcz – Toruń, a 200 metrów dalej ruchliwą trasę nr 10. Znajdujemy się w rozległym kompleksie Puszczy Bydgoskiej. Czeka nas ok 14-kilometrowy przejazd przez las.
Kujawskie krajobrazy
Kompleks leśny opuszczamy w okolicach Gniewkowa. Wyjeżdżając na otwartą przestrzeń możemy podziwiać typowe dla tych terenów wiejskie krajobrazy, które będą nam towarzyszyć do Inowrocławia. Kontynuujemy jazdę i od północy wjeżdżamy do Gniewkowa. To niewielkie miasto, w którym można zrobić sobie przerwą. Najważniejszym walorem miejscowości jest zabytkowy kościół św. Mikołaja i Konstancji (XIV w.). Warta uwagi jest też synagoga z końca XIX w., w której obecnie znajduje się hala sportowa oraz prawie 200-letni budynek dworca kolejowego. Gniewkowo opuszczamy drogą numer 246. Wśród pól podążamy do Lipie. (zespół dworskiz XIX w. z zabudowaniami gospodarczymi, parkiem oraz pozostałościami po dworze, który spłonął w 1945 roku) Tam szlak skręca w prawo. Przed wsią Gąski znów trasa skręca w prawo i po 4 km dojeżdża do Parchania. Zobaczyć tu możemy XIX – wieczny zespół folwarczny. Ciekawostkę stanowi kościół z połowy XIX wieku, w którym ślub brała córka generała Sikorskiego. Pamiątką po bytności generała stanowi Izba Pamięci, w której znajdują się fotografie, dokumenty, drobne sprzęty i inne przedmioty związane Naczelnym Wodzem i premierem Rządu na Uchodźctwie. We wsi skręcamy w prawo i kierujemy się na zachód w kierunku Inowrocławia. Przejeżdżając przez Słońsko można zatrzymać się, żeby zobaczyć dwór i park z lat 30` XX wieku. W Balinie zbliżamy się do ruchliwej trasy Toruń – Inowrocław. Przed skrzyżowaniem skręcamy w lewo i kontynuujemy jazdę lokalną drogą asfaltową. Przez Jacewo wjeżdżamy w zabudowania Inowrocławia. Podjazd kieruje nas to centrum miasta.
Odcinek Inowrocław – Barcin
Szlak prowadzi następnie przez Kościelec Kujawski – Pakość – Piechcin do Barcina
Trasy w okolicy
Trasa Toruń – Inowrocław - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Toruń – Inowrocław - ile km?
Długość trasy wynosi 53 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Toruń – Inowrocław ?
Na pokonanie tej trasy o długości 53 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Toruń – Inowrocław ?
Trasa Toruń – Inowrocław prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Barcin, Inowrocław, Kościelec Kujawski, Pakość, Piechcin, i Toruń. Regiony: Inowrocławski (powiat), Kujawy, i Toruński (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 3 września 2021
Ten szlak raczej biegnie dalej i nie kończy się w Inie a nie zaczyna w Toruniu 27 listopada 2012
Szlak raczej zaczyna się w Iławie i napewno nie kończy się w Inowrocławiu , czy ktoś wie gdzie on biegnie dalej
Słabe oznaczenie szlaku 31 lipca 2013
Jechałem tym szlakiem 27.07.2013r. Szlak jest słabo oznaczony od Wielkiej Nieszawki do okolicy Cierpic. Trzeba jechać na oznaczenia niebieskiego szlaku a od czasu do czasu pojawiają się oznaczenia zielonego. Sama droga ok – asfalcik przez las. Niestety asfalt jest wąski a samochody co prawda rzadko ale jak już jadą to grzeją strasznie i robi się niebezpiecznie (mówię to o odcinku Cierpice – Gniewkowo).
Co to ma być? 21 sierpnia 2013
Trasa cholernie trudna,długa oraz niedokładnie oznakowana(Toruń-Gniewkowo)zrobiłam 2 objazdy , ponieważ przy moście w Toruniu trwają budowy , zaś blisko Zajezierze także jest informacja z tablicą.Ogólnie jestem niezadowolona trasą(6 h).Pozdrawiam,Gapi. : )
Całkiem w porządku 05 lipca 2014
Jechałam szlakiem Toruń-Inowrocław 2.07.2014, z toruńskim Wrzosów do inowrocławskim tężni wyszło mi łącznie 115km. Trasa w całości wyasfaltowana, oznakowana na tyle, że nie idzie się zgubić. Nie rozumiem stwierdzenia “trudna technicznie” – niby gdzie? Podjazdy łatwe może 3 na trasie, jedynie w Parchanie asfalt jest kiepski, dziura na dziurze. Od Gniewkowa do Inowrocławia praktycznie nie ma ruchu samochodowego, jedzie się bezpiecznie i komfortowo.
Szlak dobrze oznaczony. Jedyne co, to w okolicy Balin idzie teraz obwodnica i trzeba przejechać mostem, który jest po lewej stronie.
Moim zdaniem trasa oznaczona kiepskawo. W Słońsku brak informacji o skręcie, w związku z czym nadłożyłam w sumie 10km (dojazd do 15 i powrót na szlak), drogę powrotną do Torunia trzeba jechać na pamięć (np. brak informacji o skręcie w Parchaniu). Od Parchanek do Słońska kiepska droga, a w Parchaniu tragedia, dziura na dziurze – przygotujcie się na duże wstrząsy. Reszta trasy to dobry asfalt (oprócz fragmentu w Cierpicach), jedyne warte wspomnienia podjazdy są w okolicy Cierpic. Na drogach brak dużego ruchu, a to też zaleta 🙂