Szlak rowerowy zielony

Toruń – Inowrocław (szlak rowerowy, zielony)

Toruń - Mała Nieszawka - Wielka Nieszawka - Cierpice - Zajezierze (pomnik) - Gniewkowo - Lipie - Lipionka - Gąski - Parchanki - Parchanie - Słońsko - Balin - Jacewo - Inowrocław - Kościelec Kujawski - Pakość - Piechcin - Barcin

3.55 (71%) - 54 głosy

53 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 100 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Jeden z ważniejszych szlaków w regionie, łączący Inowrocław z Toruniem, otwarty 14 maja 2006 roku.  Wraz z niebieskim szlakiem “Przyjaźni” Toruń – Bydgoszcz, stanowi pewne połączenie między tymi trzema miastami. Jest to kontynuacja szlaku Iława – Toruń

Szlak Toruń – Inowrocław – opis trasy

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Kujawsko – Pomorskiej Organizacji Turystycznej
Puszcza Bydgoska, kujawskie pola to typowe krajobrazy dla województwa kujawsko – pomorskiego. Przejazd przez małe miejscowości, wsie ma niepowtarzalny klimat. Bez trudu można wyobrazić sobie, jak wyglądało życie na tych terenach kilkadziesiąt lat temu i dawniej. Obraz ten uwiarygadniają kościoły, dworki i parki z XIX wieku. Przejazd tą liczącą ok. 50 km trasą nie powinien przysporzyć problemów. Wiedzie ona drogami asfaltowymi. Nieliczne podjazdy nie są strome. Po drodze nie powinno być problemów z drobnymi zakupami w lokalnych sklepach. Zarówno Toruń jak Inowrocław posiadają wiele połączeń kolejowych, co umożliwia różne kombinacje typu „pociąg + rower”.

Do Puszczy

Szlak zaczyna swój bieg w centrum Torunia, na placu Rapackiego. Ulicami Torunia dociera do mostu i przekracza Wisłę. Następnie skręca w prawo o ulicę Nieszawską i dojeżdża do Małej Nieszawki. Po drodze mijamy zamek Dybów – mało znany średniowieczny zabytek Torunia. W miejscowości znajduje się dawny zbór mennonicki. Trasa prowadzi następnie do Wielkiej Nieszawki, gdzie skręca w lewo. Tutaj znajdują się kolejnepozostałości kultury Olendrów – domy, oraz cmentarz. Zaczyna się podjazd. Wśród łąk szlak dociera do Cierpic. Warto tu zwrócić uwagę na zabytkowy budynek dworca kolejowego (rok 1875). Przekraczamy linię kolejową Bydgoszcz – Toruń, a 200 metrów dalej ruchliwą trasę nr 10. Znajdujemy się w rozległym kompleksie Puszczy Bydgoskiej. Czeka nas ok 14-kilometrowy przejazd przez las.

Kujawskie krajobrazy

Kompleks leśny opuszczamy w okolicach Gniewkowa. Wyjeżdżając na otwartą przestrzeń możemy podziwiać typowe dla tych terenów wiejskie krajobrazy, które będą nam towarzyszyć do Inowrocławia. Kontynuujemy jazdę i od północy wjeżdżamy do Gniewkowa. To niewielkie miasto, w którym można zrobić sobie przerwą. Najważniejszym walorem miejscowości jest zabytkowy kościół św. Mikołaja i Konstancji (XIV w.). Warta uwagi jest też synagoga z końca XIX w., w której obecnie znajduje się hala sportowa oraz prawie 200-letni budynek dworca kolejowego. Gniewkowo opuszczamy drogą numer 246. Wśród pól podążamy do Lipie. (zespół dworskiz XIX w. z zabudowaniami gospodarczymi, parkiem oraz pozostałościami po dworze, który spłonął w 1945 roku) Tam szlak skręca w prawo. Przed wsią Gąski znów trasa skręca w prawo i po 4 km dojeżdża do Parchania. Zobaczyć tu możemy XIX – wieczny zespół folwarczny. Ciekawostkę stanowi kościół z połowy XIX wieku, w którym ślub brała córka generała Sikorskiego. Pamiątką po bytności generała stanowi Izba Pamięci, w której znajdują się fotografie, dokumenty, drobne sprzęty i inne przedmioty związane Naczelnym Wodzem i premierem Rządu na Uchodźctwie. We wsi skręcamy w prawo i kierujemy się na zachód w kierunku Inowrocławia. Przejeżdżając przez Słońsko można zatrzymać się, żeby zobaczyć dwór i park z lat 30` XX wieku. W Balinie zbliżamy się do ruchliwej trasy Toruń – Inowrocław. Przed skrzyżowaniem skręcamy w lewo i kontynuujemy jazdę lokalną drogą asfaltową. Przez Jacewo wjeżdżamy w zabudowania Inowrocławia. Podjazd kieruje nas to centrum miasta.

Odcinek Inowrocław – Barcin

Szlak prowadzi następnie przez Kościelec Kujawski – Pakość – Piechcin do Barcina

Trasy w okolicy

Trasa Toruń – Inowrocław - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Toruń – Inowrocław - ile km?

Długość trasy wynosi 53 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Toruń – Inowrocław ?

Na pokonanie tej trasy o długości 53 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Toruń – Inowrocław ?

Trasa Toruń – Inowrocław prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Barcin, Inowrocław, Kościelec Kujawski, Pakość, Piechcin, i Toruń. Regiony: Inowrocławski (powiat), Kujawy, i Toruński (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 3 września 2021