Znak - Szlak pieszy niebieski

Łążek – Stara Rzeka (Harcerzy Światowida, niebieski)

Łążek - Stara Rzeka

3.50 (72%) - 2 głosy

10 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Bractwa Czarnej Wody i GOK w Osiu

Szlak „Harcerzy Światowida”( KP-4014-n), o długości 10,4 km – pieszy, znaki niebieskie, na niektórych odcinkach trudny technicznie, szczególnie dla rowerzystów. Trasa: Łążek – Czarna Woda – Stara Rzeka.

Szlak z Łążka w kierunku Czarnej Wody prowadzi duktami leśnymi. Najciekawiej prezentuje się na odcinku, na którym razem z żółtym szlakiem im. A. Hoffmanna biegnie malowniczym, zachodnim brzegiem głęboko wciętej w dolinę Wdy. Wytyczyli go druhowie z koła PTTK „Światowid” przy Komendzie Hufca ZHP Bydgoszcz Miasto, którzy często przebywali w swej bazie w Czarnej Wodzie.

  • Łążek – leśniczówka Czarna Woda. Początek szlaku przy stacji kolejowej w Łążku, dalej drogą asfaltową przez Łążek (1 km)aż do ostrego zakrętu w prawo w kierunku Tlenia. W tym miejscu szlak schodzi z szosy i prowadzi prosto do lasu (początkowo drogą utwardzoną, dalej polną). Wkrótce odbija lekko w prawo i wiedzie przez las w kierunku rzeki Wdy. Po drodze widoczne skutki trąby powietrznej z 14 lipca 2012 r. Przecina drogę żwirową z Tlenia do jeziora Piaseczna. W pobliżu dawnej leśniczówki Czarna Woda (5 km)skrzyżowanie szlaków niebieskiego z czarnym („Ścieżynka Zagłoby”). Szlak prowadzi w lewo do zabudowań leśniczówki.
  • Czarna Woda – Stara Rzeka. Za leśniczówką szlak niebieski łączy się z żółtym szlakiem im. A. Hoffmanna i schodzi w dół w kierunku doliny Wdy. (Uwaga!Na szlaku spotykamy szereg utrudnień, m.in. kluczymy pośród pokrytych mchami drzew, leżących kłód, pokonujemy pagórki, przedzieramy się przez chaszcze. Miejscami ścieżka jest wąska, czasami niewidoczna. Na szlaku widoczne skutki trąby powietrznej – powalone drzewa, ścieżka niewidoczna, brak oznakowań. Szlak biegnie wzdłuż doliny Wdy do mostu w Starej Rzece. Na trasie łączy się ze szlakiem czarnym (9,4 km) i razem docierają do węzła szlaków przy moście w Starej Rzece (10,4 km). Na trasie atrakcyjne widoki, zakola Wdy.

Tekst pochodzi z przewodnika “GMINA OSIE – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY” wydanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Osiu we współpracy z Bractwem Czarnej Wody.

Trasy w okolicy

Trasa Łążek – Stara Rzeka - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Łążek – Stara Rzeka - ile km?

Długość trasy wynosi 10 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Łążek – Stara Rzeka ?

Na pokonanie tej trasy o długości 10 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Łążek – Stara Rzeka ?

Trasa Łążek – Stara Rzeka prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Łążek i Stara Rzeka. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), i Wdecki Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021