Znak - Szlak pieszy czerwony

Ocypel – Osiek (“Jezior Kociewskich”, szlak pieszy, czerwony)

Ocypel - Kasparus - Błędno - Łuby - Osiek

3.75 (75%) - 8 głosy

33 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst udostępniony przez Włodzimierza Bykowskiego – malarza, fotografa, autora przewodników po regionie.

Szlak Jezior Kociewskich – czerwony (32,4 km)

Rekreacyjny szlak turystyczny najciekawiej prezentuje się w rejonie zakoli Wdy i przy Jeziorze Słonym oraz Kałębie. Prawie na całej trasie nie spotkają nas żadne niespodzianki, po prostu przejedziemy się rowerem w sosnowym, kociewskim lesie. Najcięższy i jednocześnie najciekawszy krajobrazowo odcinek szlaku to przyjeziorne ścieżki przed Osiekiem oraz okolice Kasparusa.

ODCINEK: Ocypel – Błędno (21,0 km)

Czerwony szlak Jezior Kociewskich rozpoczyna się na przystanku autobusowym w Ocyplu , opodal dawnej stacji kolejowej. Szosą kierujemy się na południe i przejeżdżamy przez wieś. Kiedy główna droga zakręca, na rozwidleniu jedziemy prosto, za wsią wjeżdża− my w las. Drewnianą kładką przechodzimy na drugi brzeg wąskiej w tym miejscu Świętej Strugi i leśnymi drogami jedziemy na południowy wschód wzdłuż widocznej na mapie linii jezior Firek i Długiego. W Cisinach przejeżdżamy ponownie nad Świętą Strugą, piaszczystymi drogami jedziemy dalej na południe. Tuż przed Kasparusem ponownie leśnym mostem przedostajemy się na prawy brzeg rzeki, wjeżdżamy do wsi, z której wyjeżdżamy szosą na wschód. Po przejechaniu nad rzeczką Brzezianek skręcamy w prawo i gruntowymi leśnymi drogami mijamy zabudowania. Teraz szlak kluczy ku zakolu Wdy. Drogi w okolicy Kasparusa i Suchobrzeźnicy są piaszczyste, uciążliwe. Przejeżdżając przez młode, sosnowe drzewostany wyjeżdżamy na skraj niewielkiej wsi. Zostawiamy za sobą letniskowe zabudowania, za skrętem w lewo przecinamy strumień, ponownie zmieniamy kierunek, wjeżdżamy w las. Opodal leśnego pomnika wydostajemy się na szosę ze Śliwic, spotykamy niebieski szlak Partyzantów AK, mijamy leśne budynki i płynący w dole strumień. Na leśnym parkingu w Błędnie, przed mostem nad Wdą rozpoczyna się żółty szlak im. Alfonsa Hoffmanna do Leosi.

ODCINEK: Błędno – Osiek

Za mostem nad Wdą w Błędnie skręcamy w lewo na piaszczysty podjazd, za którym leśną drogą szczytem przyrzecznej skarpy jedziemy w stronę niewielkiej miejscowości Łuby. Wyjeżdżamy z lasu na szosę. Otoczeni użytkami rolnymi przemykamy przez wieś, za którą z asfaltu odbijamy lekko w prawo na zwyczajną leśną drogę, szybko posuwamy się naprzód. Kiedy w prześwitach między drzewami zaczynamy widzieć taflę jeziora, zmieniamy drogę, przejeżdżamy nad Kałębnicą; jesteśmy opodal rezerwatu ptasiego Czapli Wierch, mijamy budynki leśnictwa Kałębnica i skręcamy w prawo na szybką leśną drogę. Kiedy od południa dochodzi szeroki trakt spotykamy oznaczenie końca szlaku wokół jeziora Kałębie. Na chwilę wpadamy na asfalt, z boku widzimy zatokę rozległego jeziora. Przejeżdżamy obok rekreacyjnych zabudowań, potem przez niewielki las. Za jednym z ogrodzeń skręcamy w stronę brzegu jeziora – teraz zarastającą trawą ścieżką przy szuwarach obchodzimy działki, mijamy prywatne pomosty. W niewielkich chaszczach jedziemy dalej, skręcamy w lewo na drogę, którą objeżdżamy łąkę. Szutrówką docieramy do Osieka, asfaltową uliczką do kościoła – tu kończy się czerwony szlak i rozpoczyna – spotkany wcześniej – niebieski oraz zielony wokół Jeziora Czarnego.

 

Opis z przewodnika: Włodzimierz Bykowski „Bory Tucholskie nie tylko ekstremalnie”, 2006

Trasy w okolicy

Trasa Ocypel – Osiek - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Ocypel – Osiek - ile km?

Długość trasy wynosi 33 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Ocypel – Osiek ?

Na pokonanie tej trasy o długości 33 km należy przeznaczyć do 10 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Ocypel – Osiek ?

Trasa Ocypel – Osiek prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Ocypel i Osiek. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021