Znak - Szlak pieszy czarny

Serock – Nowy Jasiniec (“Zamkowy”, szlak pieszy, czarny)

Serock - Nowy Jasiniec

3.62 (72%) - 8 głosy

5 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Szlak Zamkowy - zamek w Nowym JasińcuSzlak “Zamkowy” z Serocka do Nowego Jasińca prowadzi w malowniczych rejonach okolic doliny Brdy, w pobliżu dawnej granicy między Państwem Polskim z Zakonem Krzyżackim. Istnieje możliwość dojazdu do Serocka pociągiem (relacja Bydgoszcz – Wierchucin).

Szlak początkowo prowadzi na południe ulicą Kolejowa, po ok. 0.5 km skręca w prawo w Dworcową. Po kolejnych 600 m, na skrzyżowaniu w centrum Serocka w prawo w Mickiewicza i po kilkudziesięci metrach w lewo w ul. Wyzwolenia. Przez następne 0,5 km szlak prowadzi przez wieś a a przy jej kóncu skręca w nieutrwardzoną ulicę Górną. Następnie przez 2,3 km podążamy polną drogą, by w okolicy lasu skręcić w prawo. Po ok. 1,5 km docieram do miejsca gdzie rośnie grupa zabytkowych dębów im Leona Wyczółkowskiego. Słynny artysta uwiecznił je na swoich grafikach. Żeby dojść do dębów musimy zejść w lewo ze szlaku i przejść ok 150 m skrajem pola. Przechodząc kolejne 100 m szlakiem po prawej stronie, nad jeziorem powinniśmy ujrzeć ruiny zamku. Prowadzi do nich polna droga. Szlak dochodzi do szosy we wsi Nowy Jasniec, gdzie skręcamy w lewo. Mijając po drodze zabytkową stajnię oraz zajazd, w którym obecnie znajduje się sklep, po ok. 450 m dochdzimy do końca szlaku.

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Wojciecha Jagły i Klubu Turystów Pieszych “Piętaszki”

Serock PKP kościół z XVIII w. – Kurpiszewo – mostek na Strudze Granicznej dawna granica między Zakonem Krzyżackim a Królestwem Polskim – ruiny zamku zbudowanego w 1772 r. – Gaj Wyczółkowskiego węzeł szlaków (zielony Buszkowo Młyn – Wudzyn) – Nowy Jasiniec 5 km chałupa podcieniowa węzeł szlaków (żółty Bydgoszcz – Pruszcz).

Trasy w okolicy

Trasa Serock – Nowy Jasiniec - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Serock – Nowy Jasiniec - ile km?

Długość trasy wynosi 5 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Serock – Nowy Jasiniec ?

Na pokonanie tej trasy o długości 5 km należy przeznaczyć do 2 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Serock – Nowy Jasiniec ?

Trasa Serock – Nowy Jasiniec prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Nowy Jasiniec i Serock. Regiony: Świecki (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021