Znak - Szlak pieszy zielony

Kod szlaku: KP-203z

Wudzyn – Stronno, Jezior Koronowskich (szlak pieszy, zielony)

Wudzyn - Sokole Kuźnica - Buszkowo - Byszewo - Koronowo - Samociążek - Koronowo - Stronno

3.90 (77%) - 10 głosy

78.9 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 5 % | szuter: 70 % | piach: 20 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Szlak Stronno – Wudzyn to jedna z najważniejszych tras turystycznych w okolicy Bydgoszczy i Koronowa. Tworzy on swoistą pętlę, którą opasa rejon Zalewu Koronowskiego i Jezior Byszewskich. Szlak miejscami jest trudny do przejścia czy przejechania rowerem górskim. Jednak trud wynagradzają efektowne krajobrazy pogranicza Pojezierza Krajeńskiego, Borów Tucholskich i Doliny Brdy. Początek i koniec szlaku znajduje się w pobliżu stacji PKP, co doskonale ułatwia dotarcie do niego.

Ze względu na poprowadzenie szlaku przez prom w Sokole Kuźnicy, ten odcinek szlaku Jezior Koronowskich jest dostępny w okresie kursowania promu, od maja do października.

Między Więzownem a Byszewem od szutrowej drogi do Salna szlak prowadzi przez mocno zarośnięty teren. W sezonie letnim jest niewidoczny. Warto ten odcinek ominąć wspomnianą wcześniej drogą do Salna, asfaltową szosą dotrzeć do Byszewa i tu wrócić na szlak.

Głęboki jar w Grabinie w Koronowie


Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

3. Szlak Jezior Koronowskich (zielony) KP-203z (78,9 km) Wudzyn – Nowy Jasiniec – Wielonek – prom Sokole- Kuźnica – Sokole-Kuźnica – Krówka – Lucim – Łąsko Wielkie – Buszkowo – Byszewo – Stary Dwór – Samociążek – Koronowo Tuszyny – Stronno

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU JEZIOR KORONOWSKICH

Podjazd jarem w okolicy WięzownaCiekawy pieszy szlak okolic Koronowa. Prowadzi od Wudzyna do promu w Sokole-Kuźnicy, , a następnie malowniczymi lasami w pobliżu rynnowych jezior; latem – na plażach w Krówce i Lucimiu – można się wykąpać. Najciekawszy fragment trasy turystycznej znajduje się w okolicach Byszewa. Ponieważ szlak przebiega w pobliżu wielu jezior na ziemi Koronowskiej, od nich przejął nazwę.

PRZEBIEG SZLAKU JEZIOR KORONOWSKICH

Szlak rozpoczyna się na przystanku kolejowym we wsi Wudzyn. Od tego miejsca kieruje się na zachód utwardzoną polną drogą, która początkowo biegnie polami, a później lasem. Charakter lasu wciąż się zmienia. Różnymi drogami szlak dociera do wsi Nowy Jasiniec . Na końcu miejscowości trasa odbija na północny- zachód – od strony Koronowa dochodzi żółty szlak im. Leona Wyczółkowskiego. Mijamy „Gaj Wyczółkowskiego” i jezioro Nowojasinieckie, podążamy na północny zachód do wsi Glinki. We Wielonku, za figurką Chrystusa z 1928 r., ponownie dołącza szlak Wyczółkowskiego, drogą na północ dociera się do promu w Sokole- Kuźnicy, gdzie przekracza się Jezioro Koronowskie. Leśnymi drogami szlak prowadzi przez Sokole Kuźnicę do Krówki, w której zakręca na południe. Od tego miejsca turystyczna trasa wiedzie wzdłuż polodowcowych jezior Stoczek i Piaseczno do rekreacyjnych zabudowań wsi Lucim,

Z Lucimia szlak prowadzi w stronę Leśnictwa Kadzionka, od którego polną drogą dociera się do wiaduktu kolejowego z początku XX wieku i wzdłuż nasypu kolejowego dociera do ruchliwej drogi krajowej nr 25. Polami szlak okrąża następnie Łąsko Wielkie. Przed wsią, za figurą Chrystusa skręca w lewo. Szlak snuje się zawijasami po polach w pagórkowatym terenie. We wsi Buszkowo skręca się w prawo obok bezstylowego kościoła. Przy jeziorze turystyczna trasa wkracza w mieszany las z przewagą drzew liściastych. Szlak wiedzie teraz skarpą, brzegiem Jeziora Długiego. Bór wygląda szczególnie atrakcyjnie na odcinku dominacji buków.

Sanktuarium w ByszewieWe wsi Byszewo, przy zabytkowym kościele Świętej Trójcy i sanktuarium maryjnym, szlak skręca w lewo na asfalt. Za zakrętem i znakiem drogowym Byszewo, odbija na ścieżkę przy jeziorze, kluczy w lesie zmieniając co jakiś czas drogi. Las zmienia się w iglasty; wychodzi się na łąki. Okolica jest malownicza, z prawej strony widać bagniste, polodowcowe zbiorniki wodne, do których turystyczna trasa schodzi w dół, a następnie prowadzi prosto do Więzowna, gdzie skręca w drogę do Starego Dworu. Szlak ociera się o zachodnie rubieże Koronowa; chwilę kluczy zalesioną, wysoką skarpą Grabiny, w dole widać zespół budynków poklasztornych z barokowym kościołem. Polnymi drogami w okolicy wsi Okole dociera się do mostu przez Brdę, gdzie spotyka się żółty szlak im. Leona Wyczółkowskiego. Na drugim brzegu szlak prowadzi do zamku elektrowni wodnej w Samociążku i południowych rubieży Koronowa. Krętymi gruntowymi ścieżkami szlak doprowadza turystów do dzielnicy Tuszyny. Szosą przekracza się Kanał Lateralny, ponownie spotyka żółty szlak Wyczółkowskiego i odbija na ścieżkę, która prowadzi tuż przy jeziorze. Przy bardzo piaszczystej drodze dojazdowej do brzegu zbiornika wodnego szlak odbija na wschód do Dębowej Góry, gdzie w czerwcu 1944 r. hitlerowcy przewieźli i spalili zwłoki 12 przedstawicieli Koronowskiej inteligencji. Po opuszczeniu mieszanego lasu polną drogą dociera się do Stronna, w którym przy stacji kolejowej szlak się kończy.

 

W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 23-25

Trasy w okolicy

Trasa Wudzyn – Stronno, Jezior Koronowskich - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Wudzyn – Stronno, Jezior Koronowskich - ile km?

Długość trasy wynosi 78.9 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Wudzyn – Stronno, Jezior Koronowskich ?

Na pokonanie tej trasy o długości 78.9 km należy przeznaczyć 3-5 dni (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Wudzyn – Stronno, Jezior Koronowskich ?

Trasa Wudzyn – Stronno, Jezior Koronowskich prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Buszkowo, Byszewo, Koronowo, Samociążek, Sokole Kuźnica, Stronno, i Wudzyn. Regiony: Bydgoski (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2021