Właściwe wyposażenie magazynu stanowi ważną kwestię odnośnie do organizacji przechowywania towarów, jak również sprawnej obsługi klientów. Bez względu na to, czy będzie to magazyn wewnętrzny firmy, czy też centrum logistyczne, regały magazynowe powinno się dobierać z uwzględnieniem takich samych kryteriów. Zaliczyć można do nich typ towarów, czas ich przechowywania oraz metodę wydawania. Jak dobrać właściwe regały do swojego magazynu?

Czym są regały magazynowe? 

Regały magazynowe to urządzenia służące do składowania towarów. Pozwalają na wielopoziomowe ich układanie. Przeznaczone są do gromadzenia materiałów bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych albo z wykorzystaniem pomocniczych urządzeń, np. pojemników czy palet. Regały magazynowe stanowią wyłącznie jedną z możliwości składowania towarów. Jednak z uwagi na opcję maksymalnego wykorzystania przestrzeni, są najczęściej wybierane do magazynów.

Jakie rodzaje regałów magazynowych można wyróżnić? 

Jeśli chcemy poszukać w sieci porządnych regałów magazynowych, powinniśmy zastanowić się nad kwestią dopasowania ich konstrukcji do rodzaju składowanych towarów. Na przykład regał paletowy ze sporymi odstępami między poziomami nie będzie odpowiedni do gromadzenia arkuszy blachy. Ułożenie na nim nawet kilkunastu ich sztuk nie wypełni całości przestrzeni, przez co pozostanie sporo pustego miejsca.

Celem usprawnienia procesu i poprawienia ekonomii magazynowania stosowane są regały przemysłowe o różnej konstrukcji. Wśród najczęściej stosowanych warto wymienić:

  • regały archiwalne,
  • regały półkowe,
  • regały przepływowe,
  • regały push-pack,
  • regały jezdne,
  • regały paletowe wysokiego składowania,
  • regały paletowe rzędowe,
  • regały na blachy,
  • regały wspornikowe.

Poszczególne typy regałów magazynowych różnią się od siebie wymiarami konstrukcji, odstępami między poziomami, szerokością wybranych modułów czy wyposażeniem poziomów – w dłużyce, palety, uchwyty, półki lite lub ażurowe czy szyny.

Dobry regał magazynowy – czyli jaki? 

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wybierania regałów magazynowych powinno być dostosowanie typu konstrukcji do przechowywanych towarów. Jeżeli mają to być płyty OSB, sklejki, kartony albo inne tego rodzaju materiały, najlepszym rozwiązaniem będą regały z szufladami. Specjalna konstrukcja będzie również niezbędna do przechowywania prętów zbrojeniowych czy rur, ponieważ nie zmieszczą się one na standardowych półkach. Ekonomiczne rozwiązanie stanowią regały paletowe, które nie mają litych półek. Pozwala to na sporą oszczędność surowca, a zatem kosztów związanych z ich wykonaniem.

materiał zewnętrzny