Magnesy neodymowe to popularne konstrukcje wytwarzane metodą metalurgiczną z neodymu, boru oraz żelaza. W procesie produkcji materiał zostaje najpierw dokładnie sprasowany w wysokiej temperaturze, a później poddany wyżarzaniu w specjalnym piecu próżniowym. Zwieńczeniem jest pokrycie powierzchni powłoką niklową bądź cynkową. Na rynku znajdziemy magnesy neodymowe płytkowe, walcowe, śrubowe, a także mocowane za pomocą kleju 3M.

Ogromna siła przyciągania to kluczowy atut

Omawiane magnesy powstały w latach 80. XX wieku. Ze względu na bardzo silne pole przyciągania mogą bez problemu unieść obiekt o ciężarze tysiąckrotnie przekraczającym ich wagę , dlatego znajdują szerokie zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i zakładach przemysłowych. Powszechnie montuje się je choćby w rozmaitych urządzeniach elektronicznych – w tym przypadku chodzi oczywiście o egzemplarze kompaktowe, czyli o rozmiarze nie przekraczającym 5×5 centymetrów. Niewątpliwą zaletą magnesów neodymowych jest z pewnością niepodatność na przemijający czas, co oznacza, że nie tracą swoich cennych właściwości nawet po upływie wielu lat. Mamy tutaj do czynienia z ubytkiem mocy wynoszącym zaledwie 1% w skali dekady. Poza tym są przystosowane do pracy w skrajnych warunkach termicznych. Ulegają rozmagnesowaniu dopiero w temperaturze powyżej 220 stopni Celsjusza. Jednym mankamentem jest tak naprawdę umiarkowana odporność na korozję. Problem ten eliminuje na szczęście podwójna powłoka ochronna.

Świetny sposób na skuteczne poszukiwanie “skarbów”

Magnesy neodymowe w codziennym życiu są często wykorzystywane do eksplorowania zbiorników wodnych i terenów piaszczystych w poszukiwaniu różnych mniej lub bardziej wartościowych przedmiotów. Przyciągają przede wszystkim elementy metalowe (ze stali, żeliwa, niklu, gadolinu itp.), takie jak gwoździe, śrubki, biżuteria, ręcznie wykonane dzieła sztuki, naboje, kapsle, haczyki wędkarskie, urządzenia RTV, narzędzia służące do majsterkowania, hełmy czy fragmenty uzbrojenia. Przydają się jednak nie tylko w procesie znajdowania tzw. “skarbów”, ale również rzeczy zagubionych. Ich prawidłowe użytkowanie opiera się na przymocowaniu solidnej linki polipropylenowej do śruby oczkowej, spuszczeniu całej konstrukcji na dno danego akwenu (ewentualnie położeniu na piasku) oraz miarowym poruszaniu do czasu przyciągnięcia jakiegoś obiektu.

Wystarczy rozejrzeć się dookoła

Magnesy neodymowe Sensei dzięki swoim właściwościom posiadają liczne zastosowania w otaczającej nas przestrzeni. Są instalowane w komponentach sprzętów elektronicznych (np. dyskach HDD i SSD) , prądnicach, zamkach drzwiowych, ościeżnicach okiennych, warsztatowych klamrach zaciskowych, zabawkach dziecięcych, modelach samochodów i dekoracjach przeznaczonych do przyklejenia na lodówce. Nadają się ponadto do precyzyjnego oczyszczania wody i oleju z opiłków metalu, przechowywania kluczy i śrubokrętów na tablicach ściennych, produkowania zapięć bransoletek i naszyjników, przeprowadzania eksperymentów naukowych (w szkołach, na uczelniach), usuwania igieł i pinezek z elementów garderoby (krawiectwo), mocowania pokrowców na pojazdach, a nawet przyspieszania leżakowania wina i innych alkoholi. Nierzadko też są używane w magnetoterapii do poprawy stanu zdrowia.

materiał zewnętrzny