Nawet osoby, które uwielbiają podróże i wręcz nie wyobrażają sobie bez nich życia, bywają zestresowane, kiedy znajdą się w obcym kraju. Często bowiem nie potrafią porozumieć się w obcym języku lub nie są pewni, w którym kierunku powinni iść w nieznanym sobie mieście. Żeby uniknąć stresu podczas podróży, warto zwrócić szczególną uwagę na jej organizację. O czym należy pamiętać? Oto 4 przydatne wskazówki.

Dokładnie zaplanuj transport

Twoja podróż rozpoczyna się zwykle od dojazdu na lotnisko, skąd ruszysz w dalszą drogę. Już ten element warto mądrze zaplanować, zwłaszcza że dojazd z niektórych części kraju może potrwać nawet kilka godzin. Najczęściej wybieraną, a zarazem najwygodniejszą formą transportu, jest podróż własnym samochodem. Własne auto daje dużo swobody pod kątem godziny wyjazdu, towarzystwa w podróży, czy zabrania ze sobą bagażu o niestandardowych wymiarach.

Jeśli jedziesz na lotnisko własnym autem, koniecznie zaplanuj, gdzie zostawisz je na czas swojej nieobecności. Może to być parking znajdujący się na terenie lotniska, który zachęca bliskością terminali. Parkingi na lotnisku są jednak drogie, dlatego nie poleca się ich w przypadku wyjazdów długoterminowych.

2.png

Alternatywą są parkingi poza terenem lotniska, których wokół portów lotniczych naprawdę nie brakuje. To tańszy wybór, a firmy je obsługujące często oferują wiele usług dodatkowych. Przy dużych lotniskach jak Berlin Brandenburg parking bywa także miejscem, w którym można umyć samochód, sprawdzić jego stan techniczny, odpocząć i poczekać na transport wprost pod terminale.

Zawsze miej przy sobie naładowany telefon

Dziś nie sposób obyć się bez telefonu. Te małe urządzenia są podstawowym sposobem kontaktu ze światem i bliskimi czy wyszukiwania informacji podczas podróży. Spróbuj sobie wyobrazić, że zgubiłeś się w obcym mieście. Jeśli masz pod ręką telefon, z pewnością sobie poradzisz. Wystarczy włączyć dowolną aplikację z mapami, żeby urządzenie dzięki funkcji lokalizacji wskazało dokładne miejsce, w którym się znajdujesz.

Żeby zawsze móc sprawdzić mapę, godziny odjazdu autobusów albo skontaktować się z bliską osobą, Twój telefon musi być naładowany. Zawsze przed wyjściem staraj się naładować baterię tak, by móc korzystać z urządzenia przez resztę dnia.

Dobrze również, jeśli jeszcze przed wyjazdem wyposażysz się w power bank. Nawet mały model o niewielkiej pojemności może pomóc Ci utrzymać baterię telefonu w najbardziej nieoczekiwanej sytuacji.

3.png

Zarezerwuj nocleg przed wyjazdem

Moda na szukanie noclegu już po dotarciu na miejsce wraca i przemija. Ci, którzy podróżują właśnie w ten sposób twierdzą zwykle, że dostarcza im to wyjątkowych wrażeń. Zwłaszcza jeśli ostatecznie miejscem noclegu okaże się nietypowa lokalizacja. Z pewnością jest to jednak także stresujące doświadczenie, szczególnie po długiej podróży, będąc zmęczonym, w obcym kraju i wśród ludzi, z którymi z powodu bariery językowej nie zawsze łatwo się porozumieć.

Ogranicz bagaż i mądrze go spakuj

Gigantycznych rozmiarów walizka ciągnięta przez pół miasta może zepsuć niejedną wycieczkę, nawet jeśli ciągnie się ją przez centrum Paryża czy Nowego Jorku. Wiele osób ma tendencję do zabierania zbyt dużej ilości bagażu. Nie wszystkie zabierane rzeczy są konieczne, a jednak wydaj się, że w każdej chwili potrzebne może okazać się właśnie to, z czego zrezygnowało się podczas pakowania.

Pakując się na wyjazd, zrób rozsądną selekcję zabieranych rzeczy i ogranicz się do niezbędnego minimum. Pamiętaj także, żeby rozsądnie podejść do tematu samego pakowania rzeczy do walizek i toreb. Układaj je tak, aby oszczędzać miejsce, nie narażać żadnych przedmiotów na uszkodzenia i móc w razie potrzeby szybko się do wszystkiego dostać. W bagażu podręcznym przechowuj to, co naprawdę może przydać Ci się już podczas lotu, a nie losowe przedmioty, które nie zmieściły się w większej walizce.

materiał zewnętrzny