Oblodzone odcinki na stokach są nieco trudniejsze do pokonania, dlatego warto mieć wypracowaną technikę, spore doświadczenie i dobry sprzęt. Tylko wtedy unikniesz ryzyka upadku, który jest bardzo niebezpieczny na twardym lodzie. Sprawdź, jakie narty na oblodzone stoki wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jazdy.

Jak jeździć po oblodzonych stokach?

Na oblodzone stoki można trafić każdej zimy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niektórzy miłośnicy poruszania się na nartach sami poszukują takich ośrodków narciarskich, które są zlokalizowane tuż przy stromych lodowcach. Im trudniejsze warunki, tym większe doświadczenie przyda się do bezpiecznej jazdy. Wszystko po to, aby dopasować prędkość, dynamikę oraz wypracować sztukę manewrowania na nartach.

Jeśli trafisz na oblodzony stok, nie napinaj mocno swoich mięśni i staraj się stabilnie trzymać podłoża. Spróbuj utrzymać średnią prędkość, aby lepiej kontrolować manewry. Problematyczne mogą okazać się odcinki, na których czysty śnieg miesza się z lodem. Tutaj wymagana jest dobrze dopracowana technika, aby fazy skrętu odbywały się na bardziej miękkim podłożu. Trzeba zachować równowagę i odpowiedni balans, dlatego jeśli nie masz doświadczenia, najlepiej zrezygnować z trudniejszych odcinków.

Na pełną kontrolę nad kierunkiem jazdy oraz odpowiednią prędkością wpływa wiele czynników. Wśród nich są dobrze dopasowane narty na oblodzony stok, doświadczenie i styl jazdy.

Narty na oblodzone stoki – jakie wybrać?

Podstawą jest to, aby narty na oblodzone stoki miały dobrze naostrzone krawędzie. Będzie to miało wpływ zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Narty na oblodzone stoki pod żadnym pozorem nie mogą być źle dobrane do użytkownika. Deski muszą pasować do wzrostu i wagi narciarza. Tylko wtedy będą mogły prawidłowo rozłożyć ciężar, co minimalizuje ryzyko braku przyczepności do twardego podłoża.

Nie bez znaczenia jest wysoka jakość wykonania, która będzie mieć wpływ na dostosowanie się do trudniejszych warunków na stoku. Często poza oblodzonymi odcinkami mogą zdarzyć się nierówności. Postaw na narty na oblodzone stoki od sprawdzonych producentów. Wiele modeli znajdziesz na stronie Ski Race Center, a w razie problemów, specjaliści doradzą Ci w wyborze odpowiedniego modelu: https://skiracecenter.pl/4-narty. Same deski to nie wszystko, trzeba jeszcze dopasować idealne buty narciarskie.

Narty na oblodzone stoki dla zaawansowanych narciarzy, którzy mają sportowe zacięcie, powinny mieć świetną przyczepność do podłoża. Deski muszą zachowywać stabilność, szczególnie podczas skrętów o dużym promieniu. Dobrze sprawdzą się tu modele z grupy race, czyli carvingowe slalomowe (krótkie i zwrotne) i gigantowe (długie, pozwalające na szerokie skręty). Warto szukać też odpowiednich desek wśród nart allmountain.

Jeśli zastanawiasz się, jakie narty na oblodzone stoki dla mniej doświadczonych osób są najlepsze, to do zjazdów rekreacyjnych świetnie sprawdzą się allaround. Można w nich utrzymać bezpieczną prędkość i jednocześnie czerpać przyjemność z jazdy. Pamiętaj jednak o odpowiedniej technice jazdy, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zjazdu, lepiej z niego zrezygnuj.

materiał zewnętrzny