Bałkany należą do najchętniej odwiedzanych miejsc na całym świecie. Co roku przyciągają mnóstwo turystów i urzekają ich malowniczymi krajobrazami, wspaniałą pogodą i przepyszną kuchnią. Krystalicznie czysta woda i zadbane plaże stały się wizytówką tego regionu. Ale wakacje na Bałkanach to nie tylko pływanie w morzu i wygrzewanie się na słońcu. Wbrew pozorom na Bałkanach można spędzać urlop na różne sposoby. Jednym z nich jest trekking.
Bałkany – coś więcej niż morze i plaże
Nie ulega wątpliwości, że bałkańska woda i plaże są niesamowite, a urlop spędzony nad morzem może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jednak nie wszyscy są miłośnikami wygrzewania się na słońcu czy pływania, a zdarza się, że nawet amatorzy tego typu spędzania urlopu czują przesyt i poszukują nowych form aktywności. Dobra wiadomość jest taka, że Bałkany są bardzo zróżnicowanym obszarem, który sprzyja wykonywaniu wielu różnych czynności. Tutejsza przyroda nie tylko zapiera dech w piersiach, ale również zaskakuje swoją różnorodnością, która umożliwia turystom aktywne spędzanie urlopu. Warto zaznaczyć, że Półwysep Bałkański to teren głównie górski, choć mocno kojarzony jest z morzem.
Czym jest trekking?
Trekking jest formą turystyki przygodowej, którą uprawia się w warunkach terenowych uchodzących za trudne. Istnieje kilka form trekkingu, jednak najpopularniejszą z nich jest trekking górski. Od kilku lat robi on prawdziwą furorę wśród miłośników podróżowania. Wszystkich wielbicieli trekkingu na pewno ucieszy fakt, że Bałkany są bardzo sprzyjającym terenem do wykonywania tej czynności. Zdaniem największych miłośników gór, wakacje na Bałkanach i trekking to niemal synonimy.
Trekking na Bałkanach
Bałkańskie góry uchodzą za jedne z najpiękniejszych w całej Europie. Do najpopularniejszych pasm górskich tego regionu należą: Bałkany, Riła, Pirin, Rodopy i Góry Dynarskie. Najwyższym szczytem Półwyspu Bałkańskiego jest Musała o wysokości 2925 m n.p.m. Należy do masywu Riła. Innymi znanymi szczytami są m.in. Titow Wrw, Botew, Maglić, Golem Korab czy Wichren. Jeśli chodzi o poziom trudności zdobywania tych szczytów zdania są podzielone. W dużej mierze zależy to od naszych umiejętności i kondycji, ale zazwyczaj mówi się, że od strony technicznej nie są one ciężkie do zdobycia. Trudność leży w nieco innym aspekcie.
Podczas zdobywania bałkańskich szczytów należy nastawić się na odosobnienie od cywilizacji, choć nie zawsze jest to reguła. Dla niektórych osób może to być nieco uciążliwe, ale bałkańskie pasma górskie wynagradzają to pięknymi krajobrazami, które obfitują w potoki i jeziora.
Szlaki są bardzo zróżnicowane i można na nich spotkać przeróżne zwierzęta, rośliny czy typy zagospodarowań. Podczas zdobywania niektórych szczytów można również spotkać pasące się owce i pilnujące je psy pasterskie. W pobliżu niektórych szlaków można spotkać wioski , składające się z kilkunastu tradycyjnych chat. Ich gospodarze chętnie goszczą u siebie turystów.
Najpiękniejsze szlaki trekkingowe na Bałkanach
Szlaki trekkingowe na Bałkanach, podobnie jak tutejsze góry, są bardzo zróżnicowane, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Są one różnej długości i przebiegają przez przeróżne miejsca. Łączą je przepiękne krajobrazy, które zapierają dech w piersiach nawet najbardziej doświadczonym turystom. Jakie są więc najpiękniejsze szlaki turystyczne na Bałkanach?
Kom – Emine
Kom – Emine jest najdłuższym szlakiem turystycznym w Bułgarii. Niegdyś nazywano go także Szlakiem Przyjaźni. Należy on do europejskiego szlaku turystycznego E3 i stanowi jego końcowy odcinek. Skrajnymi punktami Kom – Emine są szczyt Kom i przylądek Emine, który leży nad Morzem Czarnym. W przybliżeniu długość szlaku wynosi 650-700 km. Czas przejścia całego szlaku zależy od pory roku i oczywiście kondycji, ale przyjmuje się, że można go pokonać w 20-25 dni latem. Zimą czas ten wydłuża się do około miesiąca. Na szlaku można znaleźć całkiem sporo schronisk, które są rozmieszczone dość regularnie. Środek szlaku zbiega się z centralnym punktem Bułgarii i znajduje się obok schroniska Uzana. Trasa jest także dobrze oznakowana, co stanowi duże ułatwienie dla wielu turystów. Pierwszą osobą, która przeszła cały szlak był bułgarski podróżnik, Paweł Deliradew. Przez wiele osób Kom – Emine uznawany jest za najciekawszy i najbardziej atrakcyjny szlak na całym Półwyspie Bałkańskim. Na trasie znajduje się 17 szczytów, które osiągają wysokość powyżej 2000 m n.p.m. Na Kom – Emine czekają na nas wspaniałe widoki. Nie bez powodu zalicza się go do najpiękniejszych szlaków turystycznych.
Via – Dinarica
Kolejnym bałkańskim szlakiem, prawdopodobnie najpopularniejszym w tym rejonie jest Via – Dinarica. Tworzy ją sieć długodystansowych szlaków, które łączą ze sobą kraje bałkańskie. Via – Dinarica przebiega przez terytorium pięciu państw: Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry i Albanii.
Szlak został podzielony na trzy części, czyli Biały Szlak, Niebieski Szlak i Zielony Szlak. Ich nazwy nie są przypadkowe – wiążą się z miejscami, przez które przebiegają. Biały Szlak ciągnie się przez jeden z najważniejszych grzbietów Alp Dynarskich. Zaczyna się od Razdrto w Słowenii, a kończy w Dolinie Valbona, która położona jest w Albanii. Niebieski Szlak związany jest z wybrzeżem. Jest on rozciągnięty niedaleko Morza Adriatyckiego i wiedzie przez półwyspy i niższe partie bałkańskich gór. Zielony Szlak ciągnie się przez centralną część lądu, która charakteryzuje się bujną roślinnością.
Najpopularniejszy jest jednak Biały Szlak. Jest on bardzo zróżnicowany. Na jego terenie możemy podziwiać przepiękne, gęste lasy, jeziora czy podziemne jaskinie. Na uwagę zasługują także ruiny zamku w miejscowości Predjama, wieś Babno Polje i zamek Śnieżnik. Via – Dinarica obfituje w przeróżne atrakcje, które są niezwykle miłe dla oka i wynagrodzą nam wszelki trud.
Peaks of the Balkans
Kolejnym punktem na liście jest długodystansowy szlak Peaks of the Balkans. Jego długość wynosi około 190 km. Szlak przebiega przez Góry Dynarskie i łączy ze sobą Albanię, Kosowo i Czarnogórę. Jest on wyjątkowy z kilku różnych przyczyn. Jest on tylko częściowo oznakowany, co dla niektórych osób może być wadą, ale dla wielu doświadczonych turystów jest to plus, dzięki któremu mogą poczuć prawdziwą “dzikość” gór. Na trasie nie ma również schronisk, dlatego jesteśmy zdani na siebie. Sprzymierzeńcami przy przechodzeniu przez Peaks of the Balkans może okazać się GPS i doświadczenie w poruszaniu się po górach. Szlak ten ma jednak wiele do zaoferowania. Są to przepiękne krajobrazy, które są niemal nietknięte przez człowieka. Bujna roślinność, liczne zwierzęta i spokój panujący na szlaku to tylko część zalet Peaks of the Balkans. Zdecydowanie przypadnie on do gustu osobom, które cenią sobie spokój i pragną nieco odosobnienia. Wielu turystów zgodnie i niemal jednomyślnie przyznaje, że Peaks of the Balkans to jeden z najpiękniejszych szlaków nie tylko na Bałkanach, ale i w całej Europie, który może śmiało konkurować z Tour du Mont Blanc. Szlak ten jest punktem obowiązkowym dla wszystkich wielbicieli trekkingu.
Zastan Koliba
Szlak Zastan Koliba prowadzi przez Park Narodowy Prokletije w Czarnogórze. Jest to niezwykle malownicza trasa, która może się poszczycić mnóstwem pięknych widoków. Ścieżka momentami jest dość stroma. Wiedzie ona przez lasy, kotliny i okolice wielu wspaniałych jezior. Szlak jest dość dobrze oznakowany, więc powinny sobie z nim poradzić osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w trekkingu. Trasa na pewno spodoba się także bardziej doświadczonym turystom, gdyż obfituje ona w przepiękne widoki.
Trekking na Bałkanach – dlaczego warto?
Wybierając się na wakacje na Bałkanach warto rozważyć spróbowania trekkingu. Taka aktywność niesie ze sobą mnóstwo zalet. Nie dość, że wpływa korzystnie na nasze zdrowie i poczucie to pozwoli nam zapoznać się z przepiękną przyrodą Bałkanów. Tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach i będą nie tylko wspaniale prezentować się na pamiątkowych zdjęciach z urlopu , ale pomogą nam również stworzyć wspaniałe wspomnienia i dostarczą niezapomnianych wrażeń.
materiał zewnętrzny