Zakopane to idealne miejsce na spędzenie urlopu. Z jednej strony można tu po prostu odpocząć i cieszyć się pięknymi widokami, a z drugiej skorzystać z wielu interesujących atrakcji. Warto również pamiętać o wielu szlakach turystycznych, z których można korzystać w okolicy. Wyprawa w góry zawsze wymaga jednak starannego przygotowania, dlatego na początek warto postawić na łatwiejsze, ale równie malownicze i dostarczające niezapomnianych wrażeń szlaki. Jeżeli zastanawiasz się, który z nich wybrać, poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych propozycji.

Chociaż są to popularne szlaki, z którymi powinni poradzić sobie nawet początkujący turyści, nigdy nie należy lekceważyć gór. Warto więc nie tylko dokładnie sprawdzić trasę, ale też zabrać ze sobą niezbędne wyposażenie. Na szczęście wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku.

Jak przygotować się do wycieczki w góry?

W celu zapewnienia sobie komfortowych warunków, przygotowania do wycieczki najlepiej zacząć od zarezerwowania noclegu. Dzięki temu nie trzeba będzie później szukać hotelu na ostatnią chwilę, a zamiast tego będzie można na spokojnie zaplanować sobie zwiedzanie z uwzględnieniem lokalizacji wybranej bazy wypadowej. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że apartamenty w Zakopanem zarezerwowane z wyprzedzeniem są czasami dostępne w niższych cenach.

Jeżeli natomiast chodzi o to, co warto zabrać do plecaka, jeżeli planuje się pokonanie jednej z opisanych tras, trzeba przede wszystkim pamiętać o naładowanym telefonie, wodzie, żywności (kanapki, słodycze), latarce, okularach przeciwsłonecznych, bluzie… Oczywiście w większości przypadków wiele z tych przedmiotów może okazać się niepotrzebna, szczególnie jeżeli pogoda będzie dopisywała. Z drugiej strony lepiej mieć tego typu wyposażenie pod ręką i z niego nie skorzystać niż później żałować, że się nie zabrało czegoś potrzebnego.

Trasa na Wielki Kopieniec

Początkującym miłośnikom pokonywania szlaków turystycznych w górach można polecić trasę na Wielki Kopieniec. Chociaż szczyt nie należy do najwyższych, to turyści mogą liczyć na wspaniałe widoki. Wyruszając z Toporowej Cyrhli, można podróżować zielonym szlakiem, co pozwoli dotrzeć do końca w ciągu około godziny. Wspomniana trasa świetnie nadaje się również dla osób podróżujących z dziećmi. Wejście na Wielki Kopieniec i powrót tą samą drogą wymaga pokonania około 5 kilometrów. Jeżeli ktoś chce wydłużyć sobie podróż, może w drodze powrotnej skierować się na Jaszczurówkę.

Zdobycie Sarniej Skały

Zdobycie Sarniej Skały wymaga pokonania około dziewięciu kilometrów. Skała znajduje się na wysokości 1377 m n.p.m., co pozwala uzyskać niezapomniany widok na całe Tatry. Po wyruszeniu z Doliny Strążyskiej należy podążać w stronę Ścieżki nad Reglami. Następnie należy skierować się w kierunku wejścia do Doliny Białego, a po dotarciu do Czerwonej Przełęczy trzeba będzie pokonać jeszcze tylko 10 minut drogi.

Dolina Pięciu Stawów

O Dolinie Pięciu Stawów z pewnością słyszała większość turystów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ zdaniem wielu osób jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Tatrach. Wędrówkę można rozpocząć w kilku miejscach, ale my proponujemy odwiedzenie Palenicy Białczańskiej. To właśnie stąd można wyruszyć na prawie godzinną podróż aż do wodogrzmotów Mickiewicza. Następnie należy wybrać zielony szlak i trzymać się go aż do Doliny Roztoki. Po drodze nie można pominąć wyjątkowej atrakcji, jaką jest możliwość zobaczenia największego wodospadu w całej Polsce. Chodzi oczywiście o Siklawę. Dalsza wędrówka w stronę Doliny Pięciu Stawów potrwa około 40 minut. Chociaż podróż może być męcząca dla niedoświadczonych turystów, po zdobyciu szczytu będzie można odpocząć w schronisku.

W porównaniu z wcześniejszymi propozycjami Dolina Pięciu Stawów jest szlakiem zdecydowanie dłuższym. Ze względu na to, że wejście na górę oraz zejście wymaga pokonania trasy o długości 17 kilometrów, całość może zająć nawet 5-6 godzin.

Kierunek na Gęsią Szyję

Kolejny szlak turystyczny powinien przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom. Położona na wysokości 1489 m n.p.m. Gęsia Szyja wymaga pokonania około 10 kilometrów, na co należy przeznaczyć od 3,5 do 4 godzin. Podróż należy rozpocząć przy Wierchu Poroniec, skąd można dojść na Rusinową Polanę. Po dotarciu do polany warto chwilę odpocząć przed dalszą podróżą, która może być nieco męcząca. Pokonanie blisko 900 schodów z pewnością zajmie trochę czasu, ale radość ze zdobycia Gęsiej Szyi i piękne widoki na pewno to wynagrodzą.

Nosal – wyjątkowo przystępna trasa

Nosal wymaga pokonania trasy o długości 5 kilometrów. Szczyt znajduje się na wysokości 1206 m n.p.m. Trasa jest łatwa i przyjemna, więc bez problemu można zabrać ze sobą dzieci. Początek i koniec trasy mają miejsce w pobliżu Tamy pod Nosalem, więc nie da się tu zgubić.

materiał zewnętrzny