Planujesz daleką podróż autem? Mamy nadzieję, że Twój wyjazd upłynie bezpiecznie i bez komplikacji! Pamiętaj jednak, że powodzenie w długiej trasie nie zależy wyłącznie od kaprysów losu. Ty sam masz realny wpływ na to, jak minie Twoja podróż.

Zadbaj o formalności

Co ważne, polskie OC nie obowiązuje w każdym kraju. Zanim wyruszysz w podróż, upewnij się, czy Twoja obecna polisa będzie wystarczająca. Być może przyda Ci się także w autocasco (AC). Choć nie jest ono obowiązkowe, pozwala uniknąć finansowej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku kolizji bez względu na to, po której stronie leży wina.

Istnieje jednak alternatywne wyjście. Jeśli nie chcesz tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniej polisy, atrakcyjnym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie samochodu. Wówczas wystarczy, że wybierzesz jeden z przedstawionych Ci pakietów ubezpieczeń, a wszelkie formalności zostaną dograne za Ciebie. Pamiętaj również, że auta z wypożyczalni reprezentują wzorowy stan techniczny, dzięki czemu są gotowe na dalekie trasy. Renomowane firmy oferujące wynajem samochodów posiadają w swoich szeregach ekspertów, którzy skutecznie doradzą Ci wybór właściwego modelu.

Zajrzyj pod maskę

Po maskę i wszędzie tam, gdzie mogą czaić się problemy! Przed wyruszeniem w daleką trasę warto odwiedzić mechanika. Rutynowy przegląd wykaże ukryte usterki (lub ich brak), o których z pewnością nie chciałbyś dowiedzieć się, będąc w podróży. Oczywiście, jeśli jesteś w stanie zbadać swoje auto samemu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to zrobił. Nie należy zapomnieć także o podstawowych sprawach, takich jak stan ogumienia i żarówek lub poziomy kluczowych płynów.

Co wziąć ze sobą

Kompletowanie wyposażenia auta warto zacząć od tego, co najważniejsze. Lewarek, koło zapasowe, podstawowe narzędzia, a także zapas oleju, płynu hamulcowego i paliwa – wszystko to może okazać się zbawieniem, gdy na drodze spotkają Cię kłopoty. Weź ze sobą również kamizelkę odblaskową, trójkąt i gaśnicę, tak aby w razie awarii zadbać o względy bezpieczeństwa.

W daleką podróż warto wziąć ze sobą kilka przedmiotów, które znacznie ułatwią funkcjonowanie w ciasnej kabinie auta. Przed wyjazdem przygotuj ładowarkę samochodową, kabel USB, uchwyt na telefon oraz nawigację lub odpowiednią aplikację z nawigacją na smartfona. Zadbaj także o komfort swój i podróżnych. W aucie z pewnością przydadzą się wygodne zagłówki samochodowe i koce.

Pamiętaj o tym w czasie jazdy

Jadąc w daleką trasę, najprawdopodobniej umieścisz w samochodzie bagaż, którego nie wozisz ze sobą na co dzień. Pamiętaj, że obciążone auto zachowuje się zupełnie inaczej niż pozbawione dodatkowego ładunku. Obciążenie może spowodować wydłużenie drogi hamowania, i to tym bardziej na śliskiej nawierzchni. Ciężar ogranicza także potencjał manewrowy pojazdu. Jeśli więc wybierasz się w trasę pełnym samochodem, zachowaj wszelkie możliwe środki ostrożności. Bez względu na dłużącą się trasę, unikaj dynamicznej i szybkiej jazdy. Serdecznie zachęcamy – miej na uwadze bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

materiał zewnętrzny