Chorwacja od lat pozostaje wakacyjnym hitem dla polskich turystów. W 2019 roku aż 932 tys. rodaków wybrało ten kierunek na wakacyjne wojaże. To najpopularniejsza destynacja zagranicznych wyjazdów, którą wybiera co czwarty podróżny z Polski. Znaczna część z tych wyjazdów odbywa się własnym samochodem, a na noclegi bardzo często wybierane są domy i apartamenty wakacyjne. Przyjrzyjmy się głównym zaletom tak zorganizowanych wakacji, a następnie sprawdźmy jak najlepiej się do nich przygotować.

Zalety podróży własnym samochodem do Chorwacji

Mimo dystansu ponad 1000 kilometrów dzielącego Polskę i Chorwację, większość z nas wybiera własny samochód na tę podróż. Dlaczego? Powodów jest wiele. Podstawowy z nich to oczywiście niższy koszt korzystania z własnego środka w czasie dojazdu, jak również na miejscu. Ma to szczególne znaczenie dla podróżujących rodzinne, kiedy ceny biletów lotniczych pomnożone przez liczbę uczestników dają konkretną sumę.

Oprócz tego chcąc być mobilnymi na miejscu zmuszeni jesteśmy wynająć samochód, co znowu podnosi koszt wakacji. Podróż własnym autem daje nam też dużą elastyczność w zakresie planu podróży. W każdej chwili możemy przenieść się do innego miejsca, wydłużyć lub skrócić wycieczkę. Korzystając z samodzielnych kwater będziemy też potrzebować pojazdu na zakupy. Podczas pakowania się, a także powrotu z naręczem pamiątek doceńmy pojemność bagażnika własnego pojazdu.

Jakąś alternatywą dla samodzielnego wyjazdu samochodem są zorganizowane wakacje i lot wyczarterowanym samolotem, jednak ten rodzaj wczasów nie każdemu odpowiada, a i często okazuje się, że samodzielną wyprawę jesteśmy w stanie zorganizować taniej i atrakcyjniej.

Zalety noclegów w apartamentach i domach na wynajem

Ze względu na szeroką ofertę domów i apartamentów Chorwacji, to jedna z najpopularniejszych opcji noclegów wybieranych przez Polaków. Są to najczęściej świetnie wyposażone, profesjonalnie prowadzone obiekty, oferowane w korzystnych cenach. W przypadku większych obiektów tego typu można ten koszt jeszcze obniżyć wybierając się większą grupą. Stąd popularne są wyjazdy przyjaciół czy całych rodzin.

Szeroka oferta domów i apartamentów sprawia, że możemy elastycznie dobrać sobie miejsce noclegu do planu podróży i zwiedzania. Wielu Polaków jeździ do Chorwacji przez kilka lat z rzędu i duża zaletą dla nich staje się możliwość odkrywania nowych miejsc oraz nocowania w mniej popularnych rejonach. Ci, którzy jadą do Chorwacji pierwszy raz zwykle decydują się na popularne kurorty: Dubrownik, Makarska, Rovinj czy Primošten. Dla preferujących wyspy na noclegi Hvar, Cres, Krk, Brač będą prawdopodobnie pierwszym wyborem.

Jak przygotować się do podróży do Chorwacji samochodem

Żeby podróż odbyła się w maksymalnym komforcie i poczuciu bezpieczeństwa warto ją zawczasu przygotować. Podstawową sprawą jest tu posiadanie pewnego, sprawnego samochodu. Warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, które zagwarantuje nam wsparcie w razie problemów, tym samym często ratując nasze wyczekiwane wakacje w razie awarii. W ramach przygotowania do wyjazdu planujemy też zawczasu dokładną trasę, a co za tym idzie musimy przygotować się na zakup winiet. Warto mieć ze sobą trochę gotówki w euro i chorwackich kun, które przydadzą się na drobne wydatki podczas postojów. Jeśli chcemy zatrzymać się na noc po drodze, dobrze zawczasu wybrać i zarezerwować nocleg.

Będziemy w drodze kilkanaście godzin. Jeśli podróżujemy z dziećmi do obowiązkowego wyposażenia pojazdu na pewno dołączą zabawki, kocyki, poduszki. O prowiancie zwykle nie trzeba przypominać, ale dobrze uwzględnić też zestawy jednorazowych naczyń i sztućców.

Statystyk wskazują, że popularność Chorwacji rośnie i ten trend utrzymuje się od wielu lat. Korzystne ceny, stosunkowo przystępna odległość z Polski, a przede wszystkim rajskość plaż i krajobrazów z pewnością sprawi, że ten trend się utrzyma. Samodzielna podróż samochodem może być wspaniałą letnią przygodą, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przebiegnie bez zbędnego stresu i wydatków.