Bieganie to świetna forma aktywności fizycznej, która nie tylko zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową, ale także wzmacnia mięśnie nóg. Niestety – nie jest to zajęcie dla każdego. Jeśli uskarżamy się na problemy ze stawami, to nawet krótkotrwały trucht może okazać się szkodliwy.

W takim przypadku postawmy na alternatywy – zamiennikiem joggingu jest trenażer eliptyczny. Maszyna, która nie dość, że odciąża stawy, to jeszcze uniezależni ćwiczenia od warunków pogodowych.

Czym jest trenażer eliptyczny?

Zacznijmy jednak od początku – czym w ogóle jest trenażer? Urządzenie to często funkcjonuje pod nazwą „eliptyk” i wielu osobom, zwłaszcza początkującym adeptom aktywności fizycznych, kojarzy się z orbitrekiem. Warto więc podkreślić, że orbitrek a eliptyk to odmienne maszyny treningowe, które jednak przez wzgląd na podobne funkcje często są ze sobą mylone.

Trenażer eliptyczny naśladuje ruchy chodu, biegu i wspinaczki po schodach. Charakteryzuje się płynnym ruchem minimalizującym obciążenie stawów. Angażuje zarówno górne, jak i dolne partie ciała, umożliwiając efektywny trening cardio. Wzmacnia mięśni nóg, ramion i pleców. Maszyna jest dostępna w kilku wariantach. Można zdecydować się na typ poziomy – na którym siedzimy – lub na eliptyk pionowy służący do treningów w pozycji stojącej.

Orbitrek z kolei – zwany także rowerem eliptycznym – jest podobnym urządzeniem treningowym, ale z pewnymi różnicami w konstrukcji i funkcjonowaniu. Działa głównie poprzez ruchy kołowe, naśladujące pedałowanie na rowerze. Jest bardziej skoncentrowany na treningu dolnej części ciała, w szczególności mięśni nóg i pośladków.

Jak ćwiczyć na eliptyku poziomym?

Przed treningiem na trenażerze eliptycznym wykonaj krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie i stawy do intensywnego wysiłku. Skup się na dynamicznym rozciąganiu i łagodnym ruchu. Podczas treningu utrzymuj prawidłową postawę ciała. Trzymaj plecy prosto, brzuch napięty, patrz przed siebie i zachowaj równomierne napięcie w mięśniach. Trening powinien być wykonywany w stałym rytmie, utrzymując odpowiednią intensywność. Dostosuj tempo i opór urządzenia do własnych możliwości.

Unikaj monotonii, wprowadzając różnorodność. Możesz zmieniać tempo, intensywność, wybierać różne programy treningowe lub dodawać interwały. Po zakończeniu treningu na trenażerze eliptycznym nie zapomnij o schładzaniu. Wykonaj kilka minut łagodnych ćwiczeń rozciągających, aby stopniowo obniżyć tempo i uspokoić organizm.

Jeśli chodzi o eliptyk, ćwiczenia oraz ich różnorodność wynikają przede wszystkim z dostępnych programów treningowych. Każde urządzenie wyposażone jest w intuicyjny programator – to właśnie tam znajdziemy plany oraz tryby, dzięki którym określimy swój cel.

Trenażer eliptyczny w ofercie sklepu Johnson Fitness

Trenażer idealnie sprawdza się jako domowa maszyna treningowa. Dzięki temu zakupowi całkowicie  uniezależniamy się od warunków pogodowych. A jak wiadomo, trening w deszczu czy mrozie skutecznie odbiera przyjemność z aktywności fizycznej.

Skąd jednak wziąć trenażer eliptyczny dostosowany do naszych potrzeb? Odpowiedzią na to pytanie jest sklep fitness Johnson Fitness. Firma ma w swojej ofercie propozycje topowych marek. W asortymencie znajdziemy eliptyki sygnowane logotypem Horizon Fitness, Vision Fitness czy Matrix Fitness.

Sklep Johnson Fitness ma ofertę dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trenowaniem w domu. Maszyny są dostosowane nawet do standardów siłowni oraz topowych klubów fitness. Gorąco rekomendujemy zapoznanie się z asortymentem. Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobami początkującymi, czy aktywność fizyczna zagościła w naszym życiu wiele lat temu – w Johnson Fitness znajdziemy dla siebie odpowiednie urządzenie do ćwiczeń.

materiał zewnętrzny