Znak - Szlak pieszy czerwony

“Po poligonie Heidekraut” (szlak pieszy, czerwony)

Wierzchucin - Stary Wierzchucin - leśniczówka Jelenia Góra - Lisiny - Skrzyżowanie z szosą przed Wierzchucinem

4.00 (79%) - 9 głosy

16 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Jeden z najnowszych szlaków pieszych w Borach Tucholskich. Poprowadzony został w formie pętli w okolicy Wierzchucina przez teren dawnego poligonu rakietowo-doświadczalnego “Heidekraut”, W tym miejscu w okresie od lipca 1944 do stycznia 1945 r. Niemcy przeprowadzali próby z rakietami typu V. Do tej pory można tu można spotkać leje po wybuchach rakiet, ślady okopów i inne pozostałości po poligonie. Szlak wart uwagi ze względu na umieszczone wzdłuż niego 10 tablic przedstawiające dzieje poligonu, lokalne legendy i ciekawostki.

Trasa na krótkich odcinkach uciążliwa z powodu głębokiego piachu oraz krótkiego odcinka wymagającego przedzierania się przez krzaki.

Główne atrakcje na trasie:

  • Lej po wybuchu rakiety w okolicy Lisin
  • Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko

Ruszamy z peronu stacji Wierzchucin w kierunku przejazdu przez tory. Przekraczamy je i zaraz skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem na Wierzchucin Stary. Po chwili szlak odbija w uciążliwy do jazdy, piaszczysty odcinek pasu przeciwpożarowego. Jedziemy nim przez 500 m, aż do betonowego ogrodzenia wieży ciśnień. Kierujemy się tu w lewo i docieramy do pierwszej tablicy informacyjnej. Po 100 m skręcamy w prawo w zarośniętą drogę. Mijamy tablicę informacyjną i jedziemy dalej prosto równolegle do szutrowej drogi. Po 400 m szlak skręca w prawo i ją przecina. Po kolejnych 300 m skręca w prawo w kierunku punktu czerpania wody nad jeziorem Wierzchucin, przy którym umieszczono kolejną tablicę.

Objeżdżamy jezioro prawym brzegiem i docieramy do Wierzchucina Starego. Ścieżką obok zabudowań przecinamy tory i kierujemy się w prawo na leśną drogę. Przed nami 3 km dosyć monotonnego odcinka leśnej drogi, przy której umieszczono kolejne tablice. Przecinamy tory i szosę prowadzącą z Wierzchucina do Zielonki. Przy kolejnej tablicy odbijamy w szeroką szutrową drogę w lewo. Dojeżdżamy nią do leśniczówki Jelenia Góra, przy której znajduje się rezerwat cisów. Szlak skręca tu w prawo. Mkniemy szybką drogą szutrową. Trasa po 1,3 km odbija w lewo w piaszczystą drogę.

———

Jadąc w tym miejscu prosto trafimy ponownie na szlak po ok. 1 km, omijając dwukrotnie dłuższy fragment grząskich ścieżek.

———

Po 800 m szlak odbija pod kątem prostym, podjazdem w prawo, po 100 m ponownie w prawo. Po 1,2 km wracamy na drogę szutrową i dojeżdżamy do punktu postojowego i tablicy przy moście na Reszce. Na skrzyżowaniu za mostem kierujemy się w prawo. Jedziemy prosto leśną drogą aż do Lisin. Mijamy kilka gospodarstw i za ostatnim z nich naszą uwagę zwraca drogowskaz i “mówiący” kamień. Wskazują one widoczny po lewej stronie głęboki dół. Jest to lej po wybuchu rakiety V-2.

Wracamy na szlak. Jedziemy prosto i wjeżdżamy do lasu. Tu szlak skręca w prawo. Droga znów miejscami robi się piaszczysta. Las zmienia się z iglastego w mieszany. Szlak meandruje, pokonujemy kolejne zakręty i po chwili dołącza niebieski szlak pieszy. Po ok. 300 m na rozjeździe szlaki się rozdzielają. My kierujemy się w prawo. Od tego miejsca uważnie obserwujemy znaki na drzewach. Po 200 m od rozjazdu skręcamy w lewo w zarośniętą leśną drogę. Mijamy szkółkę leśną. Z każdym metrem ścieżka zanika. O prawidłowym kierunku utwierdzają nas tylko symbole szlaku. Jedziemy cały czas prosto, aż dotrzemy do skrzyżowania z leśna drogą. Nasza trasa prowadzi tu dalej na wprost w krzaki. Ścieżka znika zupełnie i przedzierając się przez chaszcze przekraczamy podmokłą łąkę. Pchając rower pod górę szukamy dalszej części trasy. Po 50 m pojawia się oznakowanie i wąska ścieżka. Docieramy nią do asfaltu, gdzie znajduje się tablica i koniec szlaku. Do Wierzchucina wracamy skręcając w lewo, a potem w prawo.

Trasy w okolicy

Trasa “Po poligonie Heidekraut” - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa “Po poligonie Heidekraut” - ile km?

Długość trasy wynosi 16 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy “Po poligonie Heidekraut” ?

Na pokonanie tej trasy o długości 16 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa “Po poligonie Heidekraut” ?

Trasa “Po poligonie Heidekraut” prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Wierzchucin. Regiony: Bory Tucholskie, Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021