Połączenie rejsu po jeziorze z wycieczkami rowerowymi może być świetnym pomysłem na wakacyjny wypoczynek, który łączy wiele zalet. Pojezierny krajobraz znacznej części Polski sprzyja takiej formie rekreacji.

W naszym kraju znajdziemy ponad 7 tys. jezior o powierzchni min. 1 ha, a tych większych minimum 50 hektarowych jest ponad tysiąc. Znajdują się one zwykle w najciekawszych przyrodniczo, krajobrazowo i historycznie regionach: Mazurach, Warmii, Kaszubach, Borach Tucholskich czy na Pojezierzu Drawskim. Żeglować można też po kilku zbiornikach zaporowych położonych u podnóży gór. W każdym z tych miejsc znajdziemy też atrakcyjne trasy rowerowe, ciekawe krajobrazy i infrastrukturę pozwalająca bez problemów organizować takie przygody..

Zalety łączenia rejsu z rowerem

Choć większość korzyści z takiego połączenia wydaje się oczywista warto je wymienić, bo nadal nie jest to bardzo popularna forma wypoczynku:

 • Zróżnicowanie aktywności – rejs po jeziorze to świetny sposób na podziwianie pięknych widoków i relaks, natomiast wycieczki rowerowe pozwalają na aktywny wypoczynek i poznanie okolicy. Łącząc te dwie aktywności, zyskujemy możliwość skorzystania z uroków zarówno wody, jak i lądu.
 • Oszczędność czasu – rejs pozwala szybko i wygodnie przemieścić się z jednego miejsca do drugiego, co może być szczególnie istotne, gdy mamy ograniczony czas na zwiedzanie.
 • Dostępność – rejsy po jeziorach są dostępne dla osób w każdym wieku i kondycji fizycznej. Wycieczki rowerowe również mogą być uprawiane przez osoby o różnym poziomie sprawności, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednią trasę.
 • Oszczędność kosztów – łącząc rejs z wycieczkami rowerowymi, możemy zaoszczędzić na kosztach transportu i zakwaterowania.
 • Elastyczność planowania – szczególnie w przypadku większych akwenów, gdzie mamy do dyspozycji kilka portów, możemy swobodnie planować czas wybierając aktywności zależnie od pogody, sił i ochoty.

Gdzie warto wybrać się na rejs z rowerem

Poniżej przedstawiamy kilka regionów, w których połączenie parodniowego rejsu z wycieczkami rowerowymi może być szczególnie atrakcyjne ze względu na dostępność infrastruktury, tras oraz walorów przyrody, krajobrazu i historii.

Wielkie Jeziora Mazurskie

Polska Mekka dla żeglarzy jest jednocześnie popularnymi kierunkiem dla rowerowych turystów z kraju i zagranicy. Ciężko się temu dziwić, bo walory mazurskiego krajobrazu urzekają każdego, kto zapuści się w te strony. Znajdziemy tu też liczne perełki przyrodnicze, urocze miasteczka, a bogaty kalendarz sezonowych wydarzeń wypełni każdą niezagospodarowaną chwilę urlopu. Czarter jachtów będzie tu też najmniejszym problemem ze względu na rozbudowaną infrastrukturę.

Przykłady tras rowerowych wokół mazurskich jezior:

 • Szlak wokół Jeziora Mokrego – 23 km
 • Pętla Nidzka (dookoła Jeziora Nidzkiego) – 47 km
 • Szlak „Wokół jeziora Orzysz” – 30 km
 • Szlak wokół Jeziora Śniardwy – 80 km

Kaszuby

To kolejna propozycja z kanonu regionów turystycznych Polski. Stosunkowo duży i zróżnicowany obszar pozwala ciągle trafić tu na malownicze odludne zakątki, a jednocześnie cieszyć się z udogodnieniami nowoczesnej infrastruktury. Centrum żeglarskiego świata jest tu Jezioro Wdzydze (ponad 150 ha – wikipedia). W jego okolicy też znajdziemy kilka wyznaczonych szlaków rowerowych w formie pętli, które idealnie nadają się na wycieczkę po zejściu z pokładu:

 • Pętla Przytarnia (20 km)
 • Dookoła Jezior Wdzydzkich (48 km)
 • Pętla Lipno (20 km)
 • Pętla Czarlina (13 km)

Bory Tucholskie

W tym jednym z największych w Polsce kompleksów leśny znajdziemy też liczne jeziora. Wśród żeglarzy najpopularniejsze od lat pozostaje Jezioro Charzykowskie położone na granicy Parku Narodowego Bory Tucholskie. Ten region jest też popularnym celem dłuższych i krótszych wypadów dla rowerowych turystów, którzy szczególnie upodobali sobie szlaki tzw. Kaszubskiej Marszruty. To sieć blisko 170 km szlaków, z których znaczna część prowadzi wydzielonymi szutrowymi drogami. Łącząc ich odcinki przebiegające w okolicy jeziora Charzykowskiego możemy elastycznie zaplanować kilka całodniowych wycieczek rowerowych

Jezioro Czorsztyńskie

To zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Nad brzegiem jeziora znajdują się dwa średniowieczne zamki: Czorsztyn i Niedzica. Wokół jeziora, bezpośrednio przy jego brzegu zbudowano 28-kilometrową trasę rowerową, która jest uznawana za najbardziej malowniczą w Polsce.

Połączenie rejsu z wycieczką rowerową to świetny sposób na poznanie piękna Polski. Rejs po jeziorach oferuje niezapomniane widoki na malownicze krajobrazy. Wycieczka rowerowa pozwala z kolei z bliska poznać okolicę i cieszyć się jej przyrodą. Niezależnie od tego, jaki region Polski wybierzemy na wypoczynek, na pewno takie połączenie aktywności pozostawi trwałe, piękne wspomnienia letniej przygody.