Odzież sportowa ma Ci ułatwiać treningi i zapewnić komfort podczas aktywności fizycznej. Powinna również stanowić cenną ochronę przed ewentualnymi urazami i warunkami atmosferycznymi, zapewniając pełne bezpieczeństwo. W przypadku kolarstwa, które jest aktywnością na świeżym powietrzu, jednym z ważniejszych elementów ubioru jest odpowiednie nakrycie głowy – i to nie tylko w okresie zimowym!
Czapeczki kolarskie na każdą porę roku
W ofercie firm znajdziesz bardzo dużo modeli czapek na rower. Mogą one występować w wersji letniej i jesienno-zimowej. Czapeczki kolarskie (https://www.mikesport.pl/czapeczki-kolarskie-z-daszkiem) z daszkiem mają za zadanie przede wszystkim chronić Cię przed nadmiernym słońcem, natomiast czapki zimowe to ochrona przed zimnem i przewianiem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej czapki? I dlaczego każdy kolarz powinien mieć przynajmniej kilka różnych rodzajów nakrycia głowy?
Jaka czapka jest najlepsza?
Jaka czapka kolarska jest najlepsza? Zależy to oczywiście od Twoich indywidualnych upodobań oraz od warunków, jakie panują na dworze. Czapka na rower powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Każda osoba inaczej odczuwa chłód i ma własne preferencje co do nakrycia głowy. Jeśli jeździsz rowerem wyłącznie od wiosny do jesieni, przyda Ci się z pewnością czapka z daszkiem lub cienka czapeczka kolarska pod kask. Natomiast osoby, które jeżdżą na rowerze przez cały rok, powinny być wyposażone w minimum dwa modele nakrycia głowy: lekką czapkę na lato, która chroni przed słońcem i doskonale odprowadza wilgoć, oraz czapkę zimową, zapewniającą dobrą izolację przed zimnem i wiatrem. Wybór modeli jest ogromny. Możesz się zdecydować na czapeczki kolarskie z daszkiem, chusty, buffy lub grubsze modele zimowe.
Czapeczki kolarskie na zimę
Czapka zimowa nie powinna być za gruba, żeby mogła zmieścić się pod kaskiem, ale jednocześnie musi gwarantować odpowiedni komfort termiczny. Dlatego warto postawić na modele z ciepłą podszewką, która nie zwiększa grubości czapki, ale zapewnia uczucie ciepła nawet podczas mrozów. W przypadku kolarskich czapeczek bardzo dobrze sprawdzą sięfunkcjonalne i syntetyczne materiały, które doskonale odprowadzają wilgoć. Naturalne tkaniny nie są wskazane, ponieważ chłoną wilgoć i mogą przyczynić się do przeziębienia. Wyjątek stanowią czapki z wełny merynosów, które ostatnio cieszą się bardzo dużą popularnością. Taka czapka skutecznie absorbuje wodę i pot, zapewniając odpowiednią temperaturę. Z powodzeniem założysz ją również pod kask. Zimowe czapki kolarskie powinny chronić Cię przed wiatrem, co może gwarantować dodatkowy pasek materiału, umieszczony na wysokości czoła oraz uszu. Taka czapka doskonale osłania zatoki i kanaliki uszne przed zimnym powietrzem. Innym rozwiązaniem będzie zimowa kominiarka, która chroni całą twarz i izoluje szyję przed chłodem.
Kolarskie nakrycia głowy na lato
Jaka czapka kolarska sprawdzi się latem? Wysoka temperatura i słońce sprawiają, że najważniejszym parametrem takiej czapki powinna być jej oddychalność. Materiał czapki musi przepuszczać pot produkowany przez parujące ciało i oddawać go na zewnątrz. Letnie modele czapek są najczęściej wyposażone w funkcjonalne daszki, które chronią przed słońcem i deszczem. Na rynku znajdziesz również czapeczki kolarskie z dodatkowym kołnierzem osłaniającym szyję. Z kolei wielofunkcyjna chusta buff to rozwiązanie cenione przez rowerzystów ze względu na swoją uniwersalność. Może zastąpić czapkę lub pełnić funkcję letniej opaski na czoło. To również doskonały pomysł na okres przejściowy rowerowych treningów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze czapki kolarskiej?
Wybierając odpowiednią czapkę na rower, zwróć uwagę przede wszystkim na jej rozmiar. Zbyt mała czapka nie będzie dobrze przepuszczać powietrza, w dodatku może odciskać się na skórze. Z drugiej strony zbyt duża czapka będzie cały czas przesuwać się pod kaskiem, zasłaniając oczy i utrudniając jazdę. Większość czapeczek kolarskich noszonych jest pod kaskiem, dlatego warto zwrócić uwagę na grubość materiału, szwy i kształt czapki, która powinna maksymalnie przylegać do głowy.
materiał zewnętrzny