Przemierzanie trudnych wysokogórskich szlaków wymaga regularnych treningów. Jeżeli chodzi o długie, wielodniowe wypady w góry, trzeba się do nich szczególnie przygotować i warto rozpocząć ćwiczenia już parę miesięcy przed planowaną wędrówką. Jeśli planujesz udać się na intensywną wyprawę po górskich terenach, zapoznaj się ze wskazówkami zawartymi w przedstawionym tekście. Pamiętaj, w górach czai się wiele niebezpieczeństw i to właśnie od Twojej kondycji może zależeć powodzenie wyprawy!
Siedzący tryb życia często okazuje się problemem
Dużo zależy od tego, w jakiej pozycji spędzasz czas na co dzień. Jeżeli w pracy cały dzień wykonujesz swoje obowiązki, siedząc, Twój kręgosłup jest w pewien sposób nadwyrężany, a mięśnie napięte. Przed wielokilometrową wyprawą po wyboistym terenie pełnym wzniesień warto więc zacząć wykonywać odpowiednie treningi sprawnościowe i kondycyjne.
Ćwicz z głową
Początkujący amatorzy trekkingu powinni skupić się na ćwiczeniach rozciągających i w żadnym wypadku nie przeciążać swojego organizmu. Przez pierwsze 2 miesiące treningu należy skupić się na ćwiczeniach, które nie obciążają nadmiernie Twojego układu ruchu. Klasyczne pompki, burpees, pajacyki czy mostek – najważniejsze ćwiczenia możesz wykonywać bez żadnego sprzętu.
Nie wmawiaj sobie, że brak Ci czasu, gdyż wystarczy nawet pół godziny dziennie do uzyskania w pełni zadowalających rezultatów. Ustal plan (najlepiej pod okiem kompetentnego trenera) i stopniowo zwiększaj obciążenie organizmu w trakcie ćwiczeń. Jednocześnie pamiętaj o regeneracji i daj sobie odpocząć, gdy czujesz zmęczenie. To równie ważne jak sumienny trening.
Regularne kardio podstawą sukcesu
Chcesz pokonywać najbardziej intensywne szlaki bez zadyszki? W takim razie zamiast odpalać silnik swojego auta wynieś z piwnicy rower. Zacznij chodzić na dalekie spacery, uprawiaj sporty i wykup karnet na basen. Każda forma wysiłku fizycznego, która nie obciąża zanadto Twojego organizmu, ścięgien i mięśni, może okazać się korzystna, jeśli chcesz uprawiać w przyszłości profesjonalny trekking w wymarzonym miejscu. Planujesz wyjazd do dalekich krajów, aby realizować swoją pasję? Jeśli wybierzesz się ze zwierzęciem, przeczytaj więcej o wymaganiach dla właścicieli czworonogów, takich jak np. paszport dla kota.
Krótka rozgrzewka tuż przed wyprawą zapobiega kontuzjom
Wskazana jest także rozgrzewka przed samym trekkingiem, mająca na celu m.in. pobudzenie układu krążenia. Aktywności takie jak krążenia stawu skokowego, krążenia bioder, krążenia braków, powolne przysiady, marsz w miejscu z unoszeniem kolan czy ćwiczenia oddechu powinny stanowić standardowy wstęp do bardziej wytężonego wysiłku.
Konsultacja ze specjalistą?
Przed wyprawami niosącymi ze sobą wiele potencjalnych niebezpieczeństw warto spotkać się z lekarzem, odbyć podstawowe badania oraz dodatkowe testy pozwalające ocenić choćby zakres pracy serca i możliwości wydolnościowe Twojego organizmu. Na ich podstawie rozwiejesz wątpliwości dotyczące swojego przygotowania fizycznego.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
W tym przypadku nie ma drogi na skróty. Bez systematycznych treningów, a także wiedzy i sprzętu wyruszanie na wyprawę w góry jest skrajną nieodpowiedzialnością. Miej na uwadze, że kontuzja np. kolana czy kostki bądź uciążliwy ból pleców na szlaku mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Jeżeli nie jesteś w pełni sił, odpuść sobie długie górskie wędrówki.
materiał zewnętrzny