Pierwszy miesiąc wakacji za nami. Pogoda dopisuje i pozwala cieszyć się latem w pełni. Z radością realizujemy wszelkie wakacyjne plany, organizujemy wyjazdy i planujemy urlop. W końcu dla większości za miesiąc koniec wakacyjnego szaleństwa i warto mieć co wspominać! Dla wielu osób to Energylandia jest wakacyjnym kierunkiem. Taki jednodniowy wypad jest doskonałą okazją do szybkiego relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. W tym największym w Polsce parku rozrywki można spędzić nawet kilka dni na zabawie. Taki wyjazd możemy zaplanować na weekend i wybrać nocleg w pobliżu Energylandii! Jednak przed wyjazdem pojawia się w naszej głowie masa pytań. Co zabrać ze sobą? Czym dojechać? Jak się ubrać? Odpowiedź na te nurtujące pytania znajdziecie w naszym artykule!

Energylandia – jak i czym dojechać do parku rozrywki?

Energylandia to największy w całej Polsce park rozrywki, nic więc dziwnego, że co roku przyciąga tłumy turystów z całego kraju, jak i zagranicy! Położona jest w zachodniej części województwa małopolskiego, ok. 50 km drogi autem od Krakowa i ok. 58 km drogi od Katowic. Dzięki temu lokalizacja jest naprawdę dogodna i pozwala dotrzeć do parku w łatwy sposób. Jeśli wybierzemy dojazd samochodem, to będziemy dojeżdżać do parku autostradą A4. Jadąc od strony Krakowa, zjeżdżamy na węźle Rudno i kierujemy się znakami do Alwerni, a następnie w kierunku Oświęcimia. Jadąc od strony Katowic, zjeżdżamy na węźle Balin i kierujemy się znakami na Oświęcim, następnie Kraków i Wadowice. Parking przy parku rozrywki kosztuje 10 zł za cały dzień, więc spokojnie możemy zostawić auto i cieszyć się zabawą.

Oprócz transportu autem możemy do Energylandii dojechać autobusami lub pociągami. Wybierając transport autobusowy, dojedziemy tak naprawdę z każdego miejsca w Polsce. Na oficjalnej stronie Energylandii znajdziemy cały rozkład jazdy. Autobusy wyruszają rano, a wracają wieczorem, dając nam cały dzień spędzony w parku. Autobusy kursują na pięciu trasach. Pierwszy wyjeżdża z Małopolskiego Dworca Autobusowego przy ul. Bosackiej 18, stanowisko G6 w Krakowie, drugi z przystanku turystycznego na ul. Pawiej 3-5 w Krakowie. Autobus z Katowic wyjeżdża z Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej 5, stanowisko 13. Oprócz tego mamy dwa dalsze kursy z Poznania przez Wrocław, Oławę, Brzeg, Opole, Strzelce Opolskie oraz z Szubina przez Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Łódź i Częstochowę. Do Zatoru możemy także dojechać pociągami z Katowic oraz Krakowa.

energylandia

Co zabrać ze sobą do Energylandii?

Jak już wybraliśmy idealną dla nas opcję dojazdu do Energylandii, to przychodzi kolejne pytanie, czyli co zabrać ze sobą? Pierwszą i ważną rzeczą, która trzeba spakować podczas wakacji, będzie krem z filtrem przeciwsłonecznych, najlepiej SPF 50, dzięki temu unikniemy poparzeń słonecznych. Warto także zadbać o nakrycie głowy w postaci czapki lub kapelusza oraz ochrony oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Na terenie parku rozrywki znajdują się automaty do gier, więc jeśli zależy nam na skorzystaniu z nich, to trzeba zadbać o drobne. Przed kolejkami dostępne są szafki do schowania plecaków, torebek itd. Jednak jeśli zależy nam, żeby zabrać najważniejsze rzeczy takie jak telefon i portfel ze sobą, to możemy pokusić się nerkę lub saszetkę przewieszaną przez ciało.

Jeśli chodzi o ubiór, to osobom z długimi włosami zalecane jest wzięcie gumek, tak, aby związać włosy przed przejażdżkami. Nie będą nam wtedy przeszkadzać rozwiane na wszystkie strony włosy w trakcie jazdy. Wybierając się do Energylandii warto ubrać się przede wszystkim wygodnie, oraz dostosować strój do pogody. Będąc w tym Parku, będziemy mieli styczność właśnie z czynnikami zewnętrznymi jak deszcz, słońce czy temperatura. Warto więc spakować jedną czystą koszulkę na zmianę, oprócz deszczu możemy zostać zmoczeni wodą podczas przejażdżki niektórymi kolejkami. Ważne jest także dobrze dobrane obuwie, na niektóre kolejki nie zostaniemy wpuszczeni w japonkach i sandałach, więc warto wybrać przewiewne letnie trampki. Jeśli kusi nas wybranie się do znajdującego się w Energylandii Water Parku, to koniecznie trzeba spakować ręcznik kąpielowy, strój i klapki.

energylandia smoczy gród

Strefa gastronomiczna w Energylandii, czyli co możemy tam zjeść?

Planując wyjazd do największego rodzinnego parku rozrywki, na pewno będziemy się zastanawiać nad kwestią jedzenia. Na szczęście na terenie Energylandii znajduje się strefa gastronomiczna z bardzo różnorodną ofertą lokali z jedzeniem. Możemy zdecydować się na słodkie naleśniki, hiszpańskie churrosy, lody czy też pączki. Z wytrawnych opcji znajdziemy znakomitą pizzę, amerykańskie burgery, kebab, szaszłyki, a nawet pierogarnie. Przekąsimy tutaj też frytki czy napijemy się bubble tea. Na terenie Parku znajdziemy też lokale serwujące przepyszną kawę oraz herbatę, czy też orzeźwiające soki. Bez wątpienia każdy gość znajdzie coś , co zaspokoi jego pragnienie i apetyt!

materiał zewnętrzny