Różnorodność typów rowerów jest dziś naprawdę duża. Klasyczne składaki to już przeszłość — dziś w sklepach rowerowych dostępne są wygodne modele idealne zarówno do jazdy po mieście, jak i górzystych terenach. Wśród nich obecne są także rowery szosowe. Czym się one wyróżniają i kiedy warto po nie sięgnąć? Tego dowiesz się z artykułu poniżej, zachęcamy do lektury!

Rowery szosowe, czyli jakie?

Co wyróżnia rowery szosowe spośród innych typów jednośladów? Jest to przede wszystkim lekka konstrukcja o niewielkiej wadze, która znacząco wpływa na komfort jazdy. Ważne jest to, że mimo niewielkiej masy rower szosowy cechuje się jak największą sztywnością boczną i liczbą przełożeń, przy jednoczesnym jak najmniejszym oporze aerodynamicznym. Pozwala to bowiem na osiągnięcie znacznie większej prędkości jazdy niż np. w czasie jazdy na rowerze miejskim.

Nie są to jedyne aspekty cechujące tego typu rowery. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów jest ich kierownica, której kształt przypomina zakręcone w dół baranie rogi. Rowery szosowe wyróżniają również cienkie koła, najczęściej o wielkości 28” czy 29”. Warte uwagi rowery szosowe znajdziesz w sklepie DobreRowery.pl, tu: https://www.dobrerowery.pl/rowery-szosowe.

Kiedy warto postawić na rower szosowy?

Jak sama nazwa wskazuje, rowery szosowe damskie i męskie najlepiej sprawdzają się na szosach. Ich budowa idealnie dopasowuje się do potrzeb osób jeżdżących po utwardzanych drogach. Cienkie opony i lekka rama sprawiają, że szosówki pozwalają na znaczne rozpędzenie się na asfalcie. Jeśli więc jesteś fanem takiej jazdy, ten rower spełni Twoje oczekiwania!

Rowery szosowe pozwalają uprawiać szybkie kolarstwo — zarówno rekreacyjne, jak i zawodowe. Dzięki temu mogą służyć każdemu miłośnikowi kolarstwa, ale także osobom, które przygotowują się i biorą udział w różnorodnych zawodach rowerowych. Są także świetnym wariantem na długodystansowe przejażdżki. Uwielbiasz szybką jazdę po szosach? To jeden z Twoich sposobów na zwiedzanie? Rower szosowy będzie dla Ciebie idealnym wyborem.

Pamiętaj jednak, że tego typu jednoślad nie sprawdzi się na nieutwardzanych drogach. Musisz być świadomy tego, że przejażdżka po leśnej ścieżce pełnej gałęzi i kamieni może skończyć się przebitą oponą, a nawet zniszczeniem osprzętu. Nie wybieraj go więc jako środka transportu pozamiejskiego.

Jak wybrać najlepszy rower szosowy?

Najlepsze rowery szosowe to te, które są dopasowane do swoich właścicieli. Trudno o zadowolenie z jednośladu, gdy jazda na nim jest niekomfortowa. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, weź pod uwagę kilka aspektów.

Jak wybrać odpowiednią szosówkę? Zwróć uwagę:

  • czy jest to Twój pierwszy rower tego typu, czy kolejny? Inny sprawdzi się u osoby zaczynającej, a inny u zaawansowanego kolarza;
  • na przeznaczenie: rekreacyjne czy sportowe;
  • na wielkość ramy, która powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika;
  • na materiał, z jakiego wykonana jest konstrukcja roweru — może to być aluminium, stal, a nawet tytan, co przełoży się na jego wytrzymałość, ale i ciężar.

Wymienione wyżej aspekty to podstawa, jaką musisz przemyśleć przed dokonaniem ostatecznej decyzji zakupowej. Pamiętaj także o samym osprzęcie danego roweru, m.in. ilości przerzutek i jakości hamulców. Możesz też pomyśleć nad tym, czy chcesz rower szosowy z prostą kierownicą, czy z tzw. rogami.

To wszystko już przemyślane? W takim razie jeszcze dobór ulubionego koloru i dodatkowych akcesorów rowerowych — i gotowe! Miłych i komfortowych przejażdżek!

materiał zewnęntrzny