Znak - Szlak pieszy żółty

Kod szlaku: KP-4004y

Bysław – Błądzim (im. P. Gackowskiego, szlak pieszy, żółty)

Bysław - Kosowo - rezerwat przyrody „Cisy Staropolskie“ - Dąbrowa - Ostrowite - Błądzim (PKP)

4.00 (79%) - 4 głosy

22 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Szlak upamiętnia postać Pawła Gackowskiego, który podobnie jak wielkopolski Drzymała, zbudował „dom na kółkach” przypominający cygański wóz mieszkalny i przez kilka lat procesował się o pozwolenie budowy domu na zakupionej ziemi. Nie skapitulował przed pogróżkami zaborcy, znosił szykany pruskich władz i policji, wykazał hart ducha i gorący patriotyzm.

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

Bysław – Kosowo – Wierzchlas – rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego – Dąbrowa – Ostrowite – Błądzim – Rykowisko – Błądzim PKP

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU P. GACKOWSKIEGO

Szlak upamiętniający postać Pawła Gackowskiego, który na początku XX w., aby uniknąć płacenia podatków kilkanaście lat mieszkał w wozie cygańskim, podobnie jak słynny Michał Drzymała. Trasa szlaku prowadzi do rezerwatu „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego“, który jest skupiskiem leciwych cisów uwiecznionych na grafikach słynnego artysty. Szlak jest łatwy i zahacza o jeziora.

PRZEBIEG SZLAKU P. GACKOWSKIEGO

Szlak rozpoczyna się w centrum wsi Bysław. Początkowo prowadzi na północny wschód asfaltową drogą do Cekcyna. Po kilkuset metrach odbija na drogę szutrową, mija małe jeziorko i wiejskie domostwa. Piaszczystymi drogami prowadzi przez bór, w którym łanami rośnie wrzos. Rzeźba terenu jest lekko pagórkowata. We wsi Wierzchlas, za leśnym parkingiem szlak skręca na drogę do rezerwatu Cisy Staropolskie; spotyka zielony szlak do Błądzimia. Za torami kolejowymi, od północy dołącza jeszcze czarny szlak im. Kazimierza Sulisławskiego. Turystyczna trasa wiedzie wzdłuż ogrodzenia rezerwatu. Na skraju lasu szlaki się rozdzielają, szlak żółty mija przydrożny krzyż. Pejzaże bywają idylliczne, teren pagórkowaty. Piesza trasa przecina kanały, dociera do wsi Ostrowite, w której skręca na asfaltową drogę. Na najbliższej krzyżówce skręca na drogę do Błądzimia, w którym mija stacje drogi krzyżowej. W Rykowisku szlak dociera do kościoła, w którym znajduje się barokowy obraz Bartłomieja Strobla. Po przecięciu ruchliwej szosy z Tucholi spotyka się ponownie z zielonym szlakiem Cisów Staropolskich. Teraz utwardzoną leśną drogą wiedzie do stacji kolejowej Błądzim.

W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, s. 35

Trasy w okolicy

Trasa Bysław – Błądzim - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Bysław – Błądzim - ile km?

Długość trasy wynosi 22 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Bysław – Błądzim ?

Na pokonanie tej trasy o długości 22 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Bysław – Błądzim ?

Trasa Bysław – Błądzim prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany) i żółty. Miejscowości: Błądzim i Bysław. Regiony: Bory Tucholskie i Tucholski (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2021