Szlak rowerowy żółty

Jagielloński Dwa Miecze (szlak rowerowy, żółty)

Tuchola (przy SP nr 1)– Rudzki Most – Piszczek – Wysoka Wieś – Nowa Tuchola - Tuchola

4.00 (78%) - 1 głos

12.4 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

 

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU Jagiellońskiego Dwa Miecze

Przebieg trasy jest ściśle związany ze średniowieczną historią Tucholi. Komtur tucholski Henryk von Schwelborn podarował, przed największą bitwą średniowiecznej Europy, Władysławowi Jagielle dwa miecze. W roku 1410 stoczono trzy bitwy: pod Grunwaldem, pod Koronowem i pod Tucholą. Szlak pozwala poznać historię i jednocześnie podziwiać piękno okolic Tucholi. Szlak jest oznaczony charakterystycznymi tablicami z opisem miejsc.

PRZEBIEG SZLAKU Jagiellońskiego Dwa Miecze

Szlak ma swój początek i koniec w Tucholi przy Szkole Podstawowej nr 1. Przebiega obok budynku Straży pożarnej, a następnie w prawo w ul Sępoleńską. Przy skrzyżowaniu z ul. Kolejową znajduje się węzeł szlaków (dochodzi czerwony Doliną Brdy), a nieco dalej jadąc Kolejową drugi przy dworcu PKP. Tutaj ma swój początek zielony szlak do Tlenia i czarny do Bachorza. Dalej jedziemy z zielonym ul. Kolejową, Chopina i w Świecką gdzie wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Przed skrzyżowaniem z ul. Bydgoską musimy zjechać z ścieżki rowerowej i skręcić w prawo w Bydgoską. Za przejazdem kolejowym i skrzyżowaniem z ul. Czarna Droga skręcamy w lewo i dalej znowu jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż ul. Czarna Droga i Świeckiej aż do Rudzkiego Mostu. Przed mostem na Brdzie ścieżka się kończy odchodzi też zielony szlak, a nasz skręca w prawo w drogę gruntową do Piszczka, gdzie znajdują się pozostałości młyna. Dalej przez las obok leśnej szkółki dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 237 gdzie na krótkim odcinku jedziemy z szlakiem niebieskim ścieżką rowerową. Dalej skręcamy w lewo w asfaltową drogę przy lesie, by nieco dalej skręcić w prawo i ostrym podjazdem dojechać do Wysokiej Wsi. Tu wraz z czerwonym szlakiem jedziemy na północ wśród malowniczych pól mając rozległą panoramę na okolicę. W Nowej Tucholi głębokim parowem zjeżdżamy w dół i ul. Wiejską dojeżdżamy do ul. Sępoleńskiej, którą wracamy do punktu początkowego przejeżdżając pod wiaduktem.
W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 54-55

Trasy w okolicy

Trasa Jagielloński Dwa Miecze - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Jagielloński Dwa Miecze - ile km?

Długość trasy wynosi 12.4 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Jagielloński Dwa Miecze ?

Na pokonanie tej trasy o długości 12.4 km należy przeznaczyć do 2 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Jagielloński Dwa Miecze ?

Trasa Jagielloński Dwa Miecze prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i żółty. Miejscowości: Nowa Tuchola, Rudzki Most, i Tuchola. Regiony: Krajna i Tucholski (powiat). Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021