Torby bikepackingowe cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników podróży rowerowych. Czym dokładnie jest bikepacking i jak przygotować rower na wyprawę?

Dalekie wyprawy rowerowe wymagają zabrania ze sobą bagażu, który może mocno obciążać rower. Świetnym rozwiązaniem są więc sakwy bikepackingowe, które montuje się w różnych miejscach na rowerze, dzięki czemu nie przeszkadzają i nie utrudniają jazdy.

Czym jest bikepacking?

Bikepacking to po prostu jazda w stylu fast&light, czyli szybko i z niewielkim bagażem, który nie stanowi niepotrzebnego obciążenia. Ten styl jazdy sprawdza się na każdym szlaku – zarówno na drogach asfaltowych, jak i górskich ścieżkach. Dawniej długa wyprawa wymagała zamontowania na rowerze bagażnika i zabrania ze sobą pojemnych sakw, co mocno obciążało cały rower i wpływało na komfort jazdy. Jako że ten sposób podróżowania był niekomfortowy, amerykańscy użytkownicy rowerów MTB i fani podróżowania po górskich i leśnych drogach szukali nowych rozwiązań. Zamiast klasycznych toreb montowanych na bagażniku, Amerykanie zaczęli wybierać torby montowane na ramę, kierownicę, czy pod siodełko. Tak właśnie w Stanach Zjednoczonych narodził się bikepacking. Łatwy dostęp do zawartości toreb i możliwość poruszania się z lekkim bagażem sprawiły, że bikepacking rozprzestrzenił się na całym świecie.

Komu przydadzą się torby do bikepackingu?

Torby do bikepackingu przydadzą się każdemu rowerzyście, który chce zabrać ze sobą bagaż, a jednocześnie nie chce obniżać komfortu jazdy. Torby rowerowe na wyprawę pasują do każdego roweru oraz sprawdzają się na różnych ścieżkach. Bagaż zamontowany na ramie, czy pod siodełkiem, nie obciąża bagażnika i pozwala równomiernie rozłożyć ciężar na rowerze. Profesjonalne torby rowerowe pozwalają też zabrać ze sobą większą ilość bagażu. Bikepacking sprawdza się zarówno wśród rowerzystów, którzy podróżują wyłącznie rekreacyjnie, jak i wśród cyklistów, którzy wyruszają w długie trasy lub też codziennie przemieszczają się rowerem do pracy, czy na uczelnię.

Jakie torby bikepackingowe mamy do wyboru?

Duży wybór toreb do bikepackingu sprawia, że bez problemu skompletujemy zestaw idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Jakie rodzaje toreb wyróżniamy?

  • Do montażu na kierownicy – torba ma najczęściej kształt poziomego worka, jest też wyposażona w ściągacze, które unieruchamiają bagaż. Torba powinna być solidnie zamocowana za pomocą pasków. Jako że kierownica nie może być mocno obciążona, najlepiej zamontować tu niewielki ekwipunek. Na kierownicy można przewieźć hamak lub też akcesoria, do których chcemy mieć szybki dostęp oraz wartościowe przedmioty, których nie chcemy tracić z oczu.
  • Do montażu na ramie – wykorzystuje się tutaj różnej wielkości torby, które są mocowane w obrysie ramy, a także przytwierdzone do dolnej czy górnej rury. Torby mocowane na górnej rurze za kierownicą często są wyposażone w futerał na smartfona, który umożliwia obsługę urządzenia bez wyjmowania go z futerału. Większe torby, które wykorzystują obrys praktycznie całej ramy, mogą pomieścić apteczkę, odzież czy prowiant. Na ramie można też przewieźć pompkę, czy stelaż do namiotu. Z kolei sam namiot powinien znaleźć się w torbie na kierownicy lub w sakwie podsiodłowej.
  • Do montażu pod siodłem – znajdziemy tu sakwy różnej wielkości. Do montażu wykorzystuje się dolną stronę siodełka i jego wspornik. W niewielkich torbach podsiodłowych można przewieźć zapasową dętkę, pompkę oraz zestaw naprawczy. Z kolei w dużych torbach zmieści się namiot, śpiwór, czy prowiant.

Dzięki torbom do bikepackingu podróżowanie rowerem jest komfortowe w każdych warunkach.

materiał zewnętrzny